مدیرکل میراث فرهنگی خراسان جنوبی گفت: طی هفت ماه گذشته ۱۱۶ طرح صنایع دستی به مبلغ ۷۸ میلیارد ریال برای اخذ تسهیلات به بانک‌های عامل خراسان جنوبی معرفی شده است.

 شاهوردی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی به رسانه‌های گروهی گفت: یکی از برنامه‌های اصلی و شاخص ما حمایت از صنعتگران صنایع دستی است که از طرق مختلف پیگیری می‌شود.

او با اشاره به حمایت‌های انجام شده از این صنعتگران در هفت ماه گذشته افزود: ۷۸ میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه به صنعتگران صنایع‌دستی خراسان جنوبی در این بازه زمانی اعطا شد.

شاهوردی با تأکید بر اینکه باهدف حمایت از پروژه‌های توسعه‌ای در حوزه صنایع‌دستی استان، از محل اعتبارات جز ۲ بند ب تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ این مبلغ پرداخت شده است، اظهار کرد: حمایت از صنعتگران صنایع دستی در سال ۱۴۰۲ ادامه خواهد داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی بیان کرد: این حمایت‌ها و پرداخت تسهیلات از نیمه دوم سال ۱۴۰۱ در دستور کار ادارات کل استان قرار گرفته است تاکنون ۱۱۶ طرح به مبلغ ۷۸ میلیارد ریال برای اخذ تسهیلات به بانک‌های عامل خراسان جنوبی معرفی شدند تا چرخه کار صنایع دستی همچنان بچرخد.

او درباره اهداف این حمایت‌ها بیان کرد: توانمندسازی جوامع محلی روستایی و شهری از طریق توسعه صنایع‌دستی، حمایت از واحد‌های تولیدی صنایع‌دستی انفرادی و مستقل، توانمندسازی و جذب هنرآموزان صنایع‌دستی در بازار کار و … از مهمترین اهداف پرداخت این تسهیلات است.

شاهوردی یادآور شد: این تسهیلات دارای کارمزد ۴ درصد است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: مشاغل بخش صنایع‌دستی از زودبازده‌ترین مشاغل بوده به‌طوری‌که فراگیری آسان، راه‌اندازی سریع کارگاه و دسترسی به بازار فروش، از ویژگی‌های این مشاغل است.

نوشته و خبر نگار : احمد کاشانی  دبیر سرویس گردشگری و میراث و ا.حسن پور