استاندار خراسان جنوبی گفت: لزوم دغدغه‌مندی، مشارکت موثر و حداکثری مسوولان، نخبگان، مراکز علمی و دانشگاهی، سازمان‌های مردم نهاد و سایر اقشار جامعه در راه مبارزه با مواد مخدر به ویژه توجه به رویکرد پیشگیری از اعتیاد به منظور تحقق اجتماعی شدن مبارزه، باید مورد توجه قرار گیرد.

 محمدصادق معتمدیان در پیامی به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: امروزه اعتیاد و گسترش مصرف انواع مواد مخدر به صورت یک جریان مخرب فرهنگی و اجتماعی و موثر در محدود کردن روابط خانوادگی، افزایش خشونت، سرقت، قتل، گسترش طلاق، کاهش ازدواج و سایر موارد درآمده است و مبارزه با این پدیده شوم یکی از مهم‌ترین عوامل در کاهش آسیب‌های اجتماعی محسوب می‌شود.

وی افزود: نظام جمهوری اسلامی ایران طی چهار دهه، علیرغم این که خود یکی از قربانیان این پدیده بوده است، مقابله با این معضل شوم را در دستور کار قرار داده و با تقدیم هزاران شهید والامقام و جانباز سرافراز، نقش بی‌نظیری در مسیر مقابله با فراگیر شدن قاچاق و سوء‌مصرف مواد مخدر در منطقه و عرصه‌های بین‌المللی ایفا کرده است.

رییس شورای تامین استان خراسان جنوبی گفت: استان پهناور خراسان جنوبی نیز به دلیل قرار گرفتن در مسیر دو کریدور اصلی ترانزیتی کشور، با این پدیده دست و پنجه نرم می‌کند و تقدیم ۱۰۳ شهید و ۱۸۱ جانباز، گواهی بر این موضوع است.

وی بیان کرد: رشد ۷۶ درصدی کشفیات از ابتدای سال جاری تاکنون، حاکی از اشراف اطلاعاتی، انتظامی و مرزبانی در استان بوده که شایسته تحسین و تقدیر است و باید توجه داشت که انجام اقدامات مقابله‌ای در خراسان جنوبی، اقدام در سطح ملی محسوب می‌شود زیرا عمده کشفیات مواد مخدر مربوط به محموله‌هایی است که به صورت عبوری و ترانزیتی از استان می‌گذرد.

معتمدیان گفت: مع الوصف، لزوم دغدغه‌مندی، مشارکت موثر و حداکثری مسوولان، نخبگان، مراکز علمی و دانشگاهی، سازمان‌های مردم نهاد و سایر اقشار جامعه در راه مبارزه با مواد مخدر به ویژه توجه به رویکرد پیشگیری از اعتیاد به منظور تحقق اجتماعی شدن امر مبارزه، باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: اینجانب ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای والامقام و ایثارگری جانبازان عرصه مبارزه با مواد مخدر در استان خراسان جنوبی، فرارسیدن «هفته مبارزه با مواد مخدر» را گرامی داشته و از مجاهدت همه دستگاه‌ها و نهادهای ستادی، اجرایی، نظامی، امنیتی، قضایی، اطلاعاتی و عضو شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، صمیمانه قدردانی می‌نمایم.

وی در این پیام اظهار امیدواری کرد که حاصل این تلاش‌ها، برخورداری جامعه‌ای عاری از اعتیاد و افزایش روزافزون نشاط، تحرک اجتماعی و تحکیم بنیان خانواده باشد.

همزمان با فرارسیدن ۲۶ ژوئن (ششم تیر امسال) روز جهانی مبارزه با مواد مخدر، در تقویم رسمی کشور ۳۱ خرداد تا ششم تیر هفته مبارزه با مواد مخدر نام گرفته است.