نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: مساله امامت و ولایت را باید دقیق فهمید و پیشوایی به معنای امامت و پیروی از آن در کوچکترین مسائل زندگی ما قابل فهم است.

حجت‌الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی در خطبه‌های نماز جمعه بیرجند که همزمان با عید غدیر در مسجد جامع مصلی المهدی (عج) اقامه شد افزود: بسیاری از مردم جامعه بیشتر به مسائل روزمره دنیایشان توجه دارند، امامت و ولایت در اینجا هم هست و مردم هم توجه دارند اما نوبت به مسائل دینی و سیاسی که می‌رسد چرا فهم لازم وجود ندارد.

وی گفت: افراد در مراجعه به پزشک و پیروی از نسخه‌ای که داده، سرنشین خودرو و اینکه پیشوای شما به عنوان راننده از کدام مسیر می‌رود یا در مهندسی یک ساختمان از نقشه مهندسی خاص پیروی می‌کنند و همه موارد را متوجه می‌شوند اما در مسائل سیاسی و دینی که اهم مسائل حیات بشر بوده، کم توجهی است.

امام جمعه بیرجند اظهار داشت: ولایت نیز همین طور است و به معنای سرپرستی را واگذار کردن لذا شما در انجام هر نوع سرمایه‌گذاری و اینکه سرمایه را به متصدیان امر واگذار کنید، کمال دقت را دارید تا کارشناس امین باشد بنابراین خیلی دور از ذهن است که نسبت به اهم مسائل تا یک مساله جزئی اهمیت قائل نشویم.

وی با بیان اینکه دردهای جامعه ناشی از این بی‌توجهی است افزود: پزشک، مهندس و راننده را براساس گزینش بر می‌گزینید و کلمه “اصطفی” که نسبت به شخص رسول الله (ص) هم مصطفی گفته می‌شود یعنی براساس صلاحیت‌ها و حکمت‌ها ولی و پیشوا برگزیده می‌شود و نمی‌توان از هر کسی پیروی کرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبادی گفت: در اسلام گزینش با شرایط خاص است به همین دلیل بوده که امامت و ولایت در دین به شخص برگزیده می‌رسد که هدایت کننده مردم براساس امر خداوند است و در قرآن پیشوایی ائمه به معنای هدایت الهی تعریف شده که فرد را از آتش نجات می‌دهند.

وی افزود: خداوند ولایت خود و تصدی امور بندگان را به کسی واگذار می‌کند که رهنمود دین بوده و پایش نلغزد لذا انسان باید ولایت هر طاغوت را کنار گذاشته و فقط به ولایت خداوند ایمان داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: افرادی که به دنبال طاغوت، ستمگران و جاهلان هستند از ولایت خداوند دور شده‌اند لذا توجه به این مسائل اهمیت زیادی دارد.

وی با اشاره به اسنادی از کتب اهل سنت گفت: از نظر سند آنچه اعتقاد شیعیان درخصوص ولایت امام علی (ع) است به وفور در کتب اهل سنت وجود دارد لذا اسناد و روایات شیعه و سنی به میزان زیاد دلالت بر امامت امیرالمومنین (ع) دارد و منحصر به ایشان هم نیست بلکه ۱۲ امام را در بر می‌گیرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبادی افزود: طبق کتب اهل سنت حتی پیامبر اسلام (ص) در همان زمان حیات نام همه ائمه را گفته و از ولایت آنها خبر داده است لذا این پیشگویی‌ها به فور در دسترس همگان قرار دارد.

وی گفت: پیشگویی‌های پیامبر در اسناد اهل سنت حتی به این بخش هم خلاصه نمی‌شود بلکه هشدار داده که فتنه‌ها همچون پاره‌های شب مظلم به سراغ شما می‌آید و برای نجات از فتنه‌ها به علی بن ابی طالب (ع) مراجعه کنید و هشدار داده بعد از من امرایی می‌آیند که ستمگر هستند.

خطیب جمعه بیرجند اضافه کرد: لذا از آنچه بعدها واقع شد بنی امیه روی کار آمد و تبعیت خلفا واجب شد و با اسلام و اهل بیت (ع) جنگیدند همه هشدارهای پیامبر بوده است.

وی گفت: این راه مخوفی است و تازگی هم ندارد در تاریخ گذشته نیز افراد زیادی بودند مثل نمرود که ادعای خدایی کردند پس مردم باید هوشیار و بصیرت داشته باشند که دنبال پیامبر دروغین نروند.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبادی با بیان اینکه مدعی امامت هم زیاد است افزود: در این شرایط مردم باید آگاه باشند و از ستمگر دنباله‌روی نکنند در شرایط امروز هم انواع حزب و گروه مدعی پیشوایی هستند اما القائات آنها نقشی جز استعمارگری، استثمار و گمراهی برای جامعه ندارد.

وی تصریح کرد: آنچه علاج دروغ بافی‌هاست و می‌تواند حق را ثابت قدم نگه دارد، بصیرت است که وراثت عمار یاسر بوده و هر یک از شما مردم حزب الله نقش عمار را انجام می‌دهید.

آیین نماز جمعه امروز با حضور استاندار خراسان جنوبی، جمعی از مسوولان استان و قشرهای مختلف مردم برگزار شد و شماری از سادات حاضر نیز تجلیل شدند.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور