🔹معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی تأکید کرد: دستگاه های اجرایی برای مواجهه با شرایط برودت هوا آماده باشند.
علیرضا عباس زاده  در ستاد مدیریت مصرف انرژی، خاطرنشان کرد: باتوجه به پیش‌بینی هواشناسی مبنی بر کاهش محسوس دما در روزهای ۱۴ تا ۱۶ بهمن جاری در استان، آمادگی و برنامه‌ریزی دستگاه‌های اجرایی برای اقدام به‌ موقع و مناسب برای مواجهه با شرایط بحرانی ضروری است.
🔹وی تصریح کرد: همه دستگاه‌های اجرایی به ویژه حوزه های خدمات رسان، برای مقابله با پیشامدهای احتمالی ناشی از کاهش شدید دما طی روزهای آینده، آمادگی لازم را داشته باشند.
🔹به گفته وی؛ مدیریت مصرف انرژی باید در اولویت برنامه‌های دستگاه ها و مردم قرار گیرد.
🔹معاون استاندار با تأکید بر لزوم صرفه‌جویی در مصرف انرژی، متذکر شد: مردم به توصیه‌های شرکت های گاز و برق در مدیریت مصرف توجه کنند تا این شرایط با کمترین مشکل سپری شوند.
🔹عباس زاده یادآور شد: تمام دستگاههای اجرایی استان باید به سوخت دوگانه و جایگزین مجهز شوند.
🔹وی با اشاره به تجربه سال گذشته و مدیریت خوبی که مانع از قطعی گاز در استان شد، اظهار داشت: چنانچه شرایط سال گذشته دوباره حادث شود، همان اقدامات مؤثر را تکرار خواهیم کرد تا مانع از بروز هرگونه مشکلی به ویژه در گاز خانگی شویم.
🔹معاون استاندار به برنامه شرکت ملی گاز مبنی بر قطع گاز صنایع در شرایط اضطراری و پیک مصرف اشاره کرد و گفت: شرکت گاز و اداره‌کل صنعت، معدن و تجارت باید بیشترین همراهی و تعامل را داشته باشند تا کمترین قطعی گاز در واحد‌های تولیدی استان رقم بخورد.
🔹عباس زاده تصریح کرد: باید مسئولان دستگاه های متولی از جمله شرکت گاز در خصوص قطع نکردن گاز صنایع شاخص از جمله فولاد و سیمان بیشترین همکاری را داشته باشند تا این واحدها کمترین افت تولید را داشته و متضرر نشوند.
🔹وی تأکید کرد: صنایع ما باید در آخرین مرحله قطع سوخت قرار بگیرند.
🔸 برنامه ای برای قطع گاز خانگی نداریم
مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی هم در این جلسه با بیان اینکه در زمینه تأمین و مصرف گاز در سطح کشور در نقطه سربه سر قرار داریم، گفت: در خراسان جنوبی ۹۱۶ روستای بالای ۲۰ خانوار داریم اما فراتر از این و تعداد دو هزار و ۴۰ روستای استان گازرسانی شده است.
🔹 رحمان محمودی با بیان اینکه در پی برودت هوا محدودیت مصرف گاز در همه استان‌های کشور را داریم، اما در خراسان جنوبی ما نبوده، تصریح کرد: ما همراهی لازم را با صنایع خواهیم داشت تا دچار خسارت نشوند اما باید اداره کل صنعت، معدن و تجارت هم پیگیری لازم را از مرکز انجام دهد.
🔹وی با اشاره به مصرف چهار میلیون و ۳۰۰ هزار مترمکعبی گاز در شبانه روز گذشته گفت: اگر کارخانه فولاد به شبکه گاز استان متصل شود ، مصرف گاز به هفت میلیون مترمکعب خواهد رسید.
🔹به گفته وی؛ با این شرایط در استان هیچ محدودیتی اعمال نشده‌ و در صورت افت شبکه به ۳۵۰ پی سی آر، در اولین مرحله، قطع گاز ادارات در دستور کار قرار خواهد گرفت و برنامه ای برای قطع گاز خانگی نداریم.
🔸لزوم مدیریت مصرف سوخت به دنبال سرما و یخبندان
🔹مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی هم با بیان اینکه تمام دستگاه ها برای ورود به سرما و یخبندان پیش بینی شده باید برنامه داشته باشند، گفت: سال گذشته با توجه به سرمای شدید و افت فشار گاز، حرکت های ضربتی خوبی انجام شد.
🔹محمدعلی آخوندی متذکر شد: دستگاه های اجرایی باید امسال هم مقدمات اتصال به سوخت دوم و تأمین تجهیزات لازم را در دستور کار قرار دهند.
🔹رئیس اداره پیش‌ بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی هم با اشاره به کاهش محسوس دما در روزهای ۱۴ تا ۱۶ بهمن ماه، بیان کرد: پیش بینی می شود که در این مدت دمای هوای خراسان جنوبی بین چهار تا ۶ درجه کاهش یابد که نسبت به شرایط نرمال فصل خیلی پایین است به عنوان مثال در شهرستان سربیشه به عنوان سردترین نقطه استان شاهد کاهش خیلی شدید دما خواهیم بود.
🔹نخعی یادآور شد: به لحاظ شرایط جوی هم برای روز جمعه بارندگی ۱۰ تا ۱۵ میلیمتری برای مناطق جنوبی استان یعنی نهبندان خواهیم داشت.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور