مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: سه وضعیت قرمز، زرد و سفید برای بازگشایی مدارس در نظر گرفته شده است و آماده بازگشایی مدارس در تاریخ مقرر هستیم.

محمدعلی واقعی روز سه‌شنبه در جمع اعضای شورای بازگشایی مدارس استان خراسان جنوبی عنوان کرد: تمامی دستورالعمل‌ها و صورتجلسات ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا به ادارات شهرستان‌ها و مناطق و متعاقب آن به مدارس استان ابلاغ شده است.

وی گفت: همچنین بیش از ۹۰۰ میلیون تومان اعتبار به منظور خرید اقلام بهداشتی پیشگیری از کرونا بین مدارس استان توزیع شد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی بیان کرد: طرح مرمت و بهسازی سرویس‌های بهداشتی و جداسازی آبخوری‌ها از سرویس‌های بهداشتی مدارس استان عملیاتی شده است.

وی از پیش‌بینی برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی ویژه مدیران، معاونان، معلمان، مراقبین سلامت، سرایداران، والدین و دانش‌آموزان همزمان با سال تحصیلی جدید به صورت غیرحضوری خبر داد و افزود: اقلام مورد نیاز اتاق بهداشت مدارس نیز تهیه و بین مدارس استان توزیع شده است.

واقعی از تهیه و توزیع یک هزار و ۲۰۰ لیتر صابون مایع ویژه مدارس مناطق محروم استان نیز خبر داد و گفت: همچنین پنج دستگاه تب‌سنج لیزری خریداری و در شهرستان‌ها با جمعیت دانش‌آموزی بالای استان توزیع شده است.

رییس ستاد مبارزه با کرونای آموزش و پرورش خراسان جنوبی با اشاره به برگزاری مستمر جلسات کارگروه سلامت و تندرستی در طول تابستان افزود: تمامی اقلام و وسایل حفاظتی ویژه مراقبین سلامت تهیه و از طریق اداره سلامت و تندرستی در اختیار مراقبین سلامت استان قرار گرفته است.

وی پیش از این با اشاره به تشکیل ستاد بازگشایی مدارس از آمادگی کامل آموزش و پرورش استان برای بازگشایی مدارس از ابتدا یا نیمه شهریور ماه سال جاری خبر و توضیح داد: در صورت اعلام وضعیت سفید از سوی ستاد مقابله با کرونا، مدارس طبق روال معمول بازگشایی می‌شود.

واقعی گفت: برای مناطقی که از سوی ستاد مقابله با کرونا وضعیت زرد اعلام شود، از ۲ روش حضوری و مجازی استفاده می‌شود به این صورت که کلاس‌های درس با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی و با نصف جمعیت کلاس‌ها تشکیل می‌شود.

وی افزود: در این حالت فعالیت مدارس به دلیل افزایش تعداد کلاس‌ها به صورت زوج و فرد خواهد بود و همزمان خدمات از طریق فضای مجازی نیز ارائه خواهد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: در صورت اعلام وضعیت قرمز نیز ارائه خدمات و فعالیت‌های آموزشی و پرورشی از طریق فضای مجازی است و در مناطق روستایی و عشایری محروم از اینترنت و فضای مجازی به صورت توزیع درسنامه و بسته‌های غیر برخط انجام می‌شود.

ثبت‌نام ۸۱ درصد دانش‌آموزان استان در سامانه سناد

وی همچنین گفت: عملیات ثبت‌نام ۸۱ درصد دانش‌آموزان دختر و پسر دوره‌های مختلف تحصیلی استان در سامانه سناد انجام شده است.

واقعی امروز در نشست ستاد ثبت‌نام مدارس استان، تکریم اولیا را رسالت اصلی ستاد ثبت‌نام مدارس دانست و تصریح کرد: برای حفظ امنیت جسمی و روانی دانش‌آموزان به ویژه کودکان دوره ابتدایی، بهترین مدرسه نزدیک‌ترین مدرسه به خانه است.

وی بر کنترل دقیق اطلاعات دانش‌آموز در سامانه سناد و درج صحیح اطلاعات دانش‌آموزان تاکید کرد و افزود: سامانه سناد منبع تغذیه تمامی اطلاعات سیستمی بوده و باید مدیران نظارت بیشتری به این حوزه داشته باشند و نسبت به تشکیل شورای ثبت‌نام مدرسه و اطلاع‌رسانی‌های دقیق به اولیا از طرق مختلف اقدام کنند.

دبیر شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی با اشاره به ثبت درخواست ۷۶ درصد دانش‌آموزان استان در سامانه فروش کتاب‌های درسی عنوان کرد: طبق دستورالعمل ابلاغی از سوی وزارت آموزش و پرورش، دانش‌آموزان دوره‌های مختلف تحصیلی تا ۲۰ مرداد مجاز به ثبت درخواست برای کتاب‌های درسی هستند.

وی با بیان اینکه سامانه توزیع و فروش مواد آموزشی در راستای بهبود عملکرد و افزایش نظارت بر روند توزیع کتاب درسی راه‌اندازی شده است گفت: از دیگر اهداف، تسهیل دسترسی دانش‌آموزان به کتاب‌های درسی است که مدیران مدارس، دانش‌آموزان و اولیای آنها می‌توانند به ۲ روش فردی و گروهی نسبت به ثبت سفارش کتاب‌های خود اقدام و هزینه آن را به صورت اینترنتی پرداخت کنند.