معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: محصولات کشاورزی راهبردی استان به ویژه زرشک در نمایشگاه بین المللی صنایع غذایی چین، عرضه و معرفی می‌شود.

جواد اشرفی در نشست کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری خراسان جنوبی افزود: این نمایشگاه ششم تا دهم آذر امسال در شهر پکن برگزار می‌شود و محصولات کشاورزی شاخص توسط اتاق تعاون استان به نمایش گذاشته خواهد شد.

وی گفت: زرشک و سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به عنوان زنجیره ارزش محصولات راهبردی خراسان جنوبی به مرکز معرفی شده است و دستگاه‌های اجرایی استان همکاری لازم را با راهبر محصولات استان داشته باشند.

معاون استاندار خراسان جنوبی تاکید کرد: باید برای تولید محصولات با کیفیت در استان تلاش شود و تغییر رفتار را در بهره‌برداران برای تولید محصول استاندارد و باکیفیت ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر کمتر از ۶ درصد زرشک تولیدی استان یعنی کمتر از هزار تن به خارج از کشور صادر می‌شود افزود: این در حالی است که سالانه ۲۴ هزار و ۵۰۰ تن زرشک به ارزش ۲۵ هزار میلیارد ریال در استان تولید می‌شود پس باید برای افزایش صادرات این محصول بیش از گذشته تلاش کنیم.

اشرفی با بیان اینکه حضور در نمایشگاه‌های منطقه‌ای و ملی باعث معرفی محصولات و ظرفیت‌های استان می‌شود گفت: از این پس باید همه دستگاه‌های متولی است با حضور در این کارگروه برنامه‌های خود را برای توسعه اقتصادی و سرمایه‌گذاری ارائه کنند.

وی عنوان کرد: در این کارگروه مصوب شد دستگاه‌های اجرایی که بعد از تخصیص تسهیلات تبصره ۱۸ نتوانستند در بازه زمانی مشخص، تسهیلات را جذب کنند با نظر شورای برنامه‌ریزی استان این تسهیلات به سایر دستگاه‌ها اختصاص یابد.

محصولات کشاورزی خراسان جنوبی در چین عرضه می‌شود

رئیس اتاق تعاون خراسان جنوبی هم در این نشست از حضور اتاق تعاون استان در نمایشگاه صنایع غذایی پکن خبر داد و گفت: در این نمایشگاه برای ما غرفه رایگان در نظر گرفته شده که محصولات راهبردی کشاورزی استان به خصوص محصول زرشک به نمایش گذاشته خواهد شد.

غلامحسین حسینی افزود: همه تلاش خود را به کار خواهیم گرفت که بتوانیم محصولات تولیدی استان را به خوبی معرفی کنیم.

همچنین مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: از ابتدای امسال تاکنون توسط دستگاه‌های اجرایی استان ۹ هزار و ۳۶۴ فرصت شغلی معادل ۸۸ درصد تعهد اشتغال استان ایجاد شده است.

غلامرضا اشرفی افزود: تعهد اشتغال استان در سال جاری ۱۰ هزار و ۶۵۹ نفر بوده که تاکنون ۹ هزار و ۳۶۴ فرصت شغلی در خراسان جنوبی ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی از استان‌های پیشرو در تحقق برنامه اشتغال کشور است گفت: امسال تلاش ما این است که مانند سال گذشته ایجاد اشتغال را فراتر از برنامه تعهدی خود داشته باشیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی با اشاره به صحت سنجی مستمر اشتغال ایجاد شده توسط دستگاه‌های اجرایی استان ادامه داد: ۸۸ درصد تحقق اشتغال در طرح‌های مختلف صحت سنجی مورد تایید قرار گرفته است.

وی گفت: همچنین در حوزه مشاغل خانگی ۶۷۵ پرونده به بانک‌های عامل معرفی شده که تاکنون ۲۹۶ پرونده به مبلغ ۳۱۵ میلیارد ریال پرداخت شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی از دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها خواست نسبت به پرداخت و جذب حداکثری تسهیلات مشاغل خانگی اقدام کنند چرا که این نوع تسهیلات با نرخ کم پرداخت می‌شود.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور