#در_خانه_میمانیم

#شکست_کرونا_مردم_همدلی

#کرونا_را_شکست_میدهیم

#رعایت_بهداشت_فردی

 

مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی گفت: مجوز دریافت پلاسمای خون از بهبودیافتگان کرونا در خراسان جنوبی توسط سازمان انتقال خون ایران صادر شد.

ابراهیم میری مقدم کرد: جلساتی با معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برای چگونگی دریافت پلاسمای بهبود یافتگان کرونا، برگزار و هماهنگی‌های لازم انجام شده است.

وی افزود: در حال حاضر در حال تهیه دستگاه‌ها و امکانات لازم برای گرفتن پلاسما هستیم و دستگاه پلاسمای فرزیس در هفته آینده به استان اختصاص می‌یابد.

مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی با تاکید بر آموزش پرسنل در این راستا، تصریح کرد: باتوجه به شیوع و همه گیری این بیماری از بهبودیافتگان تقاضا داریم تا اهدای پلاسما داشته باشند.

میری مقدم اظهار کرد: افراد زیر ۶۰ سال و افرادی که شریط اهدای خون را داشته باشند می‌توانند پلاسما اهدا کنند.

وی بیان کرد: پس از ارائه آموزش‌های لازم و جایگذاری دستگاه پلاسما فرزیس، به زودی دریافت پلاسما از بهبودیافتگان کرونا را خواهیم داشت.

مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۷۲۴۲ نفر به مراکز اهدای خون مراجعه داشتند که از این تعداد ۵۷۵۶ نفر اهدای خون داشته‌اند که از این تعداد، ۵۲۷۹ نفر آقا و ۴۷۷ نفر از بانوان بوده‌اند.

میری مقدم بیان کرد: در مدت مشابه سال گذشته ۸۵۸۳ نفر مراجعه داشته‌اند که از این تعداد ۶۱۷۷ نفر موفق به اهدای خون شده‌اند که ۵۷۹۵ نفر آقا و ۳۸۲ نفر بانو بودند.

وی با بیان اینکه آمار اهدای خون توسط بانوان دو درصد رشد داشت،  اما در کل ۷ درصد کاهش اهدای خون نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته‌ایم، تصریح کرد: سال گذشته ۷۵۲۶ واحد خون و فرآورده‌های خونی و امسال نیز ۷۶۲۶ واحد خون و فرآورده‌های خونی به مراکز و بیمارستان‌هایی که نیاز داشتند ارسال کردیم.

مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی با بیان اینکه نیاز به خون نیازی همیشگی است، از مردم خواست در امر اهدای خون این سازمان را یاری کنند.

میری مقدم با اشاره به فعالیت کانتیر اهدای خون در میدان ابوذر بیرجند از ساعت ۸ صبح لغایت ۱۳ هر روز، یادآور شد: پایگاه میدان جانبازان بیرجند نیز هر روز هفته صبح‌ها و در روزهای یکشنبه و چهارشنبه بعدازظهرها نیز فعال است.