مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: ۷۰ صنعتگر در حوزه پنبه مله فعالیت دارند که با هنرمندی خود به ارزش افزوده این محصول کمک می کنند.

هادی شاهوردی،  در اولین جشنواره مله بافی خوسف اظهارکرد: شهرستان خوسف در حوزه سه گانه صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری در سطح خراسان جنوبی اولین است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه بعد از مرکز استان، بیشترین اثر ثبت ملی متعلق به خوسف است، افزود: همچنین این شهرستان بیشترین سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی را در خراسان جنوبی به خود اختصاص داده است.

وی از خوسف به عنوان یک بسته «گردشگری سلامت، تاریخی، مذهبی» یاد کرد و گفت: توجه به گوهرسنگ ها که جزو زنجیره اقتصادی استان شده‌اند در شهرستان خوسف قابل تقدیر است.

شاهوردی با اشاره به دبیرخانه شهر ملی مله بافی خوسف، گفت: ما روستای جهانی خراشاد را در حوزه پارچه بافی داریم ولی هنوز دبیرخانه ندارد.

وی از وجود ۷۰ صنعتگر در حوزه مله و ۶ هکتار سطح زیر کشت پنبه مله خبر داد و گفت: این سطح هکتار باید گسترش یابد تا ثبت جهانی آن تسریع شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: مله بافی جدا از توبافی و پارچه بافی است که تلفیق آن با سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی می‌تواند یک محصول دارای برند و ارزشمند و قیمتی باشد.

شاهوردی از اعلام آمادگی برای آموزش و ارائه تسهیلات برای توسعه هنر مله بافی خوسف خبر داد و خاطرنشان کرد: نصب المان‌های سطح شهر و نامگذاری محلات و مناطق توسط شهرداری باید در اولویت قرار بگیرد، ما نیز آمادگی داریم پرونده این محصول را برای ثبت جهانی تهیه کنیم.

نوشته و خبر نگار : احمد کاشانی  دبیر سرویس گردشگری و میراث و ا.حسن پور