رییس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: براساس آخرین آمار ۱۱۵ شعبه در مرکز استان به صورت الکترونیک آرای انتخابات شورای شهر را اخذ می‌کنند که آموزش‌های لازم برای نحوه رای‌گیری باید در مدت باقیمانده تا روز انتخابات به مردم ارائه شود.

حجت الاسلام ابراهیم حمیدی روز چهارشنبه در هفتمین نشست ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی استان خراسان جنوبی افزود: انتخابات الکترونیک به عنوان یک ضرورت نباید خدشه‌ای در روند رای‌گیری ایجاد کند و شعب اخذ رای در صورت بروز هر گونه مشکل باید بلافاصله به شکل سنتی رای‌گیری را انجام دهند.

وی اظهار داشت: برگزاری انتخابات الکترونیک به عنوان یک ضرورت در کشور در این دوره برای انتخابات شورای اسلامی شهر بیرجند به کار گرفته خواهد شد که باید گام به گام به این سمت برویم تا انتخابات را ۱۰۰ درصد الکترونیکی برگزار کنیم زیرا در شفافیت انتخابات موثر است.

رییس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: طبق گزارش‌های رسیده، انتخابات ریاست جمهوری در استان بدون کم و کاست برگزار می‌شود اما در مورد انتخابات شوراها در چند روستای معدود به حد نصاب نرسید و در سایر روستاهای واجد شرایط استان برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: با همت همه مردم و دست‌اندرکاران، انتخابات پیش‌رو مثل همه انتخابات‌ بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، خاری بر چشم دشمنان خواهد شد.

حجت الاسلام حمیدی گفت: در شرایط فعلی شور و نشاط انتخاباتی وجود دارد و بیانات مقام معظم رهبری در عصر امروز هم شور و نشاط انتخاباتی را بیشتر خواهد کرد.

وی اظهار داشت: با توجه به وضعیت بهداشتی حتی‌الامکان رای‌گیری در فضای باز انجام شود و در استان ما هم تعداد شعب افزایش یافته اما نیازمند تدابیری هم از نظر امنیتی و هم جلوگیری از تخلفات احتمالی است.

رییس شورای قضایی استان خراسان جنوبی گفت: تدابیر و هماهنگی‌های لازم برای تامین ملزومات بهداشتی در شعب با توجه به گزارش‌ها اندیشیده شده اما باید در نظر داشت که پیش‌بینی تا نحوه اجرای آن متفاوت است پس باید تلاش گسترده‌ای در این زمینه صورت گیرد.

وی افزود: درخصوص نظارت‌های بهداشتی توصیه شود که مردم از آوردن همراه به محل اخذ رای خودداری کنند تا از ازدحام جمعیت جلوی صدوق‌های اخذ رای جلوگیری شود.

وی همچنین گفت: با توجه به تذکرات صورت گرفته در هفته قبل شاهد کاهش نارضایتی‌ها در توزیع اقدام ضروری و ‌مورد نیاز مردم بوده‌ایم که این روند باید ادامه پیدا کند.

حجت الاسلام حمیدی با بیان اینکه حفاظت فیزیکی از ادارات و ‌نهادها باید مورد توجه قرار گیرد افزود: ‌هر گونه تبلیغات انتخاباتی از ساعت هفت صبح فردا (پنجشنبه) ممنوع است و با هرگونه تخلف برخورد قانونی خواهد شد.

وی اظهار داشت: شعب ویژه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در دادسراها و دادگاه‌ها مشخص شده و روز جمعه توسط قضات ویژه برای رسیدگی به تخلفات و جرایم انتخاباتی اداره خواهد شد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی هم گفت: اسلام در حوزه اجتماعی مشارکت را ضامن پیوست اجتماعی می‌داند و جوامعی که مشارکت دارند آنها را جامعه پویا معرفی می‌کند.

حجت الاسلام یدالله وحدانی‌نیا افزود: همبستگی ملی زمانی پایدار می‌ماند که با تعهد و مسوولیت‌پذیری آحاد شهروندان در حوزه‌های مختلف باشد و اگر شهروندان حضور فعال داشته باشند جامعه دارای ثبات و پایداری خواهد بود اما اگر بی‌تعهدی باشد بی‌ثباتی را هم به دنبال خواهد داشت.

وی گفت: ۲ روز دیگر تا انتخابات باقی مانده است و مردم خراسان جنوبی همراه با سایر هموطنان در ایران اسلامی همچون ادوار گذشته با حضور فعال خود الگویی تمام نما از مردم‌سالاری دینی را به جهانیان معرفی خواهند کرد.

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری همزمان با ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، دومین میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری و نخستین میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی یازدهم، ۲۸ خرداد امسال برگزار می‌شود.

انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با سراسر کشور در ۱۱ شهرستان استان خراسان جنوبی برگزار خواهد شد.

۵۶۹ هزار و ۶۲۷ نفر در خراسان جنوبی واجد شرایط رای دادن هستند که از این تعداد ۱۶ هزار و ۳۴۸ نفر رای اولی به شمار می‌روند.

هزار و ۲۴ شعبه اخذ رای در سراسر استان دایر می‌شود که به منظور حفظ سلامت مردم نسبت به انتخابات گذشته ۱۵ درصد افزایش یافته است.