🔹استاندار خراسان جنوبی از آغاز عملیات اجرایی پست ۴۰۰ کیلوولت فردوس پیرو دستور رئیس جمهور با اعتبار ۱۰ هزار میلیارد ریال خبر داد.
جواد قناعت  در مراسم آغاز عملیات اجرایی پست ۴۰۰ کیلوولت شهرستان فردوس اظهار کرد: از درخواست های بزرگان این شهرستان یکی ارتقاء دانشکده پیراپزشکی به دانشکده علوم پزشکی بود که با پیگیری هایی که در دولت سیزدهم صورت گرفت، خوشبختانه وزارت علوم با این درخواست موافقت و مجوز آن را صادر کرد.
🔹وی افزود: امروز در آستانه برگزاری انتخابات ۱۱ اسفندماه شاهد آغاز عملیات اجرایی این پروژه زیرساختی مهم هستیم که از درخواست ها و مطالبات جدی مردم و سرمایه گذاران در شهرستان فردوس بود.
🔹استاندار با اشاره به معادن غنی به خصوص بنتونیت در شهرستان فردوس، بیان کرد: در گذشته سرمایه‌گذارانی را برای سرمایه‌گذاری در این معدن جذب می کردیم که به دلیل نبود زیرساخت برق دلسرد می شدند.
🔹قناعت با تأکید بر اینکه یکی از زیرساخت‌های ضروری برای معادن شهرستان احداث پست ۴۰۰ کیلولت بود، اظهار داشت: این مطالبه مردم در جریان سفر شهریورماه رئیس جمهور به فردوس مطرح شد که آیت الله رئیسی دستور احداث آن را صادر کردند و در نهایت با پیگیری‌هایی که از مرکز صورت گرفت امروز شاهد آغاز عملیات اجرایی این پست هستیم.
🔹وی با اشاره به گذشت ۴۵ سال از عمر انقلاب، گفت: در طول ۴۳ سال عمر انقلاب، در خراسان جنوبی فقط سه پست ۴۰۰ کیلوولت ساخته شده اما در طول ۲ سال دولت سیزدهم عملیات اجرایی پست های ۴۰۰ کیلوولت نهبندان و فردوس آغاز شد.
🔹به گفته وی؛ پست ۴۰۰ کیلوولت شهرستان نهبندان از پیشرفت ۳۰ درصدی برخوردار است.
🔹استاندار ادامه داد: در دهه فجر امسال آغاز عملیات اجرایی پست ۱۲۰ کیلوولت را در همین شهرستان فردوس داشتیم.
قناعت بیان کرد: امروز در جریان سفر به شهرستان فردوس کارخانه کنسانتره فلورین شرکت صنایع معدنی ارزش آفرین با سرمایه گذاری ۱۱۶ میلیارد تومانی نیز افتتاح شد.
🔹به گفته وی؛ در دولت سیزدهم تلاش شده با هدف جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی به سمت فرآوری این مواد با ارزش برویم.
🔹استاندار با اشاره به اینکه خراسان جنوبی بیش از ۲۴ سال است از پدیده خشکسالی رنج می برد که باید این مشکل رفع شود، بیان کرد: برای رفع این مشکل نیاز است آب دریای عمان و خلیج فارس به استان منتقل شود.
🔹قناعت با بیان اینکه پیگیر انتقال هر ۲ طرح هستیم اما انتقال آب از دریای عمان به دلیل مسیر هموارتر و هزینه پایین تر در اولویت دولت برای خراسان جنوبی قرار گرفته، عنوان کرد: این طرح در حال حاضر در مرحله مسیریابی است و اوایل نیمه دوم سال آینده واحد مرحله لوله گذاری می شود.
🔹وی با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۴ آب دریای عمان به خراسان جنوبی می رسد، عنوان کرد: قرار است در فاز نخست، ۶۰ میلیون مترمکعب آب از دریای عمان به استان برسد که با انتقال آن کسری آب خراسان جنوبی رفع خواهد شد.
🔹استاندار خاطرنشان کرد: کل مسیر انتقال آب از دریای عمان به مشهد هزار و ۳۴۲ کیلومتر است که از این مقدار ۳۸۰ کیلومتر لوله گذاری اصلی آن در حوزه سرزمینی خراسان جنوبی قرار دارد.
🔹وی برآورد سرمایه گذاری این طرح را ۳۰ همت اعلام کرد و گفت: انشعابات به طول ۲۷۰ کیلومتر به شهرستان های استان هم به ۲۰ همت اعتبار نیاز دارد.
🔹قناعت یادآور شد: در مجموع کل اعتبار مورد نیاز برای طرح انتقال آب از دریای عمان آن هم در حوزه سرزمینی استان ۵۰ هزار میلیارد تومان است.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور