مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: افراد محلی می‌توانند گیاه “کما” را برای مصرف خوراکی خود برداشت کنند ولی عرضه آن در سطح بازار ممنوع است.

علیرضا نصرآبادی  افزود: برداشت کما به اندازه مصرف خانوار سه تا پنج کیلوگرم مجاز بوده و برداشت به منظور بهره‌وری اقتصادی ممنوع است.

وی عنوان کرد: این گیاه در اثر خشکسالی دو دهه اخیر در معرض نابودی قرار گرفته‌ و برداشت آن از مراتع استان تحت کنترل و نظارت است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: فرسایش خاک، تخریب مرتع و حفظ نشدن پوشش گیاهی از جمله دلایلی است که نمی‌توان به خاطر آن‌ کما را به طور عمده برداشت کرد.

وی افزود: هر بوته کما، حاصل جوانه مولد گل آن است و در صورت برداشت سال‌ها طول می‌کشد تا دوباره احیا شود و بذر خاصی برای کاشت ندارد.

نصرآبادی گفت: همزمان با فصل رویش این گیاه (اواسط اسفند)، گشت‌های نظارتی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان‌ها به مناطق تحت پوشش اعزام می‌شوند و ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی با افرادی که نسبت به برداشت غیرمجاز این گیاه اقدام کنند در مراتع و جاده های استان برخورد خواهند کرد.

وی تصریح کرد: به دلیل خشکسالی رویش کما در مراتع کاهش یافته لذا انتظار ما از مردم این است که این گیاه با ارزش در مراتع استان را از ریشه برداشت نکنند و از برداشت بی رویه آن خودداری شود.

پژوهشگر گیاهان دارویی در خراسان جنوبی هم گفت: کما برای گوارش و حذف انگل‌های روده‌ای مفید است و مصرف آن حملات صرع را کاهش می‌دهد.

محسن پویان افزود: در کشورهای صنعتی از صمغ این گیاه، کپسول ضد ویروس برای آنفلوآنزای خوکی ساخته‌اند همچنین کما دارای املاح و ویتامین‌های زیادی است که خاصیت ضد میکروبی دارد.

وی با بیان اینکه جوانه‌های گل در این گیاه باعث رشد دوباره آن می‌شود اضافه کرد: این در حالی است که این قسمت از «کما» نیز مصرف غذایی دارد.

پژوهشگر گیاهان دارویی گفت: اگر جوانه گل در کما از بین برود، حداقل شش سال طول می‌کشد تا این گیاه برای بار دیگر در زمین رشد کند همچنین از صمغ این گیاه، آنغوزه به دست می‌آید.

بیش از هشت میلیون هکتار عرصه منابع طبیعی در خراسان جنوبی وجود دارد و در ۲۲۰ هزار هکتار از مراتع این استان گیاهان دارویی می‌روید.

نوشته و خبر نگار :مهدی نقی پور و ا.حسن پور