#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

امام جمعه موقت بیرجند گفت: ظرفیت‌ مساجد و مدارس برای غنی‌سازی اوقات فراغت بکارگیری شود و اجرای برنامه‌های مناسب فرهنگی و قرآنی برای کودکان و نوجوانان در فصل تابستان ضروری است.

 حجت‌الاسلام محسن مشرفی در خطبه‌های نماز جمعه بیرجند که در مسجد جامع المهدی (عج) اقامه شد، افزود: یکی از مسائلی که والدین و مسوولان را درگیر کرده، نگرانی در زمینه رشد و تربیت کودکان و نوجوانان و درگیری آنان با آسیب‌های اجتماعی است.

وی تصریح کرد: در این زمینه هرچه به خداوند متعال نزدیک‌تر شویم، به آرامش و سعادت دنیوی و اخروی خواهیم رسید.

خطیب جمعه بیرجند گفت: عمل به کتاب الهی و توصیه‌های ائمه اطهار (ع) در احادیث مختلف ریسمان سعادت انسان است که فقط باید به این ریسمان محکم چنگ بزنیم تا به سعادت حقیقی برسیم و در دنیا نیز دچار آسیب‌های مختلف نشویم.

وی افزود: در این شرایطی که با هجمه‌های مختلف دشمنان مواجه هستیم باید بیش از گذشته تربیت کودک و نوجوان ما منطبق بر آیین و تعالیم اسلام باشد.

حجت‌الاسلام مشرفی بر لزوم پیش‌بینی اوقات فراغت غنی برای دانش‌آموزان در تعطیلات تابستانی توسط والدین، مدیران مدارس، ائمه جماعت و مسوولان متولی تاکید کرد.

وی با اشاره به ۱۸ تیر روز ملی ادبیات کودک و نوجوان گفت: باید در برابر ادبیات لجن‌پراکنی دشمنان، ادبیات اسلامی ما قرار بگیرد که جامع‌ترین و کاملترین ادبیات است و نیاز داریم جاذبه‌های مورد پسند کودکان و نوجوانان را فراهم کنیم و صدا و سیما در این زمینه مسوولیت دارد.

امام جمعه موقت بیرجند اظهار داشت: زیبنده جامعه اسلامی نیست بعد از گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی کودکان ما اسامی بازیکنان خارجی را بلد باشند ولی نتوانند نام اهل بیت (ع) یا بزرگان دین و علم را ببرند و یا دانشجوی ما با مدرک کارشناسی نتواند قرآن تلاوت کند.

وی با گرامیداشت ۲۱ تیر سالروز حمله رضاخان به مسجد گوهرشاد که روز عفاف و حجاب نامگذاری شده است ادامه داد: واقعه مسجد گوهرشاد، تقابل رضاخان با اعتقادات مذهبی مردم بود و امروز نیز وظیفه و تکلیف ما این است که از این فرهنگ متعالی مراقبت کنیم.

حجت‌الاسلام مشرفی با اشاره به ۲ نوع نگاه نسبت به مساله حجاب و عفاف گفت: حجاب و عفاف یک مساله شخصی و خانوادگی نیست بلکه یک مساله حقوقی و شهروندی است.

وی اضافه کرد: بی‌عفتی و بی‌حجابی بنیان خانواده را در معرض خطر قرار می‌دهد و جامعه را به سمت سقوط می‌برد، به جوانان جامعه لطمه فکری وارد می‌کند و حیثیت اخلاقی جوانان و خانواده را خدشه‌دار می‌کند.

خطیب جمعه بیرجند گفت: افراد آگاه، والدین و ‌مسوولان که متوجه هستند با برنامه‌ریزی در زمینه ترویج فرهنگ و عفاف تلاش کنند و فرهنگ‌سازی در این عرصه خیلی مهم است.

وی افزود: نباید این واجب الهی را نادیده بگیریم بلکه وظیفه مسوولان و والدین در تبیین موضوع حجاب و عفاف، سنگین است و باید این مساله هنرمندانه و با فرهنگ‌سازی در جامعه نهادینه شود.

حجت‌الاسلام مشرفی گفت: بانوی محجبه و عفیف جامعه سردار جبهه مقابله با جنگ نرم دشمنان است و باید برای حفظ جامعه از آسیب‌های اجتماعی، فرهنگ حجاب و عفاف را در جامعه نهادینه کنیم نه اینکه راه را برای راهزنان فرهنگی و دشمنان باز بگذاریم.

وی همچنین ضمن تبریک روز عرفه و عید سعید قربان، بر بهره‌گیری حداکثری از این ایام تاکید کرد و گفت: عید قربان، آزمون بندگی انسان‌هاست و بازگشت انسان به مقام تقرب به خداوند متعال است.