معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: معرفی نشدن ظرفیت‌های استان سبب شده است که خراسان جنوبی در مقایسه با سایر نقاط کشور، گردشگران معدودتری را میزبانی کند.

جواد اشرفی  در نشست با فعالان گردشگری استان افزود: خراسان جنوبی با وجود محصولات کشاورزی خاص و جاذبه‌های گردشگری ویژه، هنوز ناشناخته مانده است.

وی تصریح کرد: بکرترین کویرها، چشمه‌ها و کوه‌ها و نیز مناطق تفریحی و گردشگری در این منطقه وجود دارند اما به خوبی معرفی نشده‌اند.

معاون استاندار خراسان جنوبی صنعت گردشگری را از پیشران‌های اقتصادی این استان اعلام کرد و گفت: یکی از اهداف ما در راهبری زنجیره ارزش استان، فعال کردن صنعت گردشگری است.

وی به تشریح راهکارهای فعال سازی صنعت گردشگری پرداخت و ادامه داد: در این زمینه باید از طریق توسعه ظرفیت هتل‌ها، اقامتگاه‌ها و بوم‌گردی‌ها، رشد قابلیت‌های حوزه صنایع دستی و نیز فعال سازی کارگاه‌های صنایع دستی اقدام شود.

ظرفیت‌های گردشگری خراسان جنوبی ناشناخته مانده است

اشرفی کمک به افزایش ظرفیت دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری در راستای جذب گردشگر، ایجاد زنجیره‌های ارزش برای صنعتگران، دفاتر خدمات مسافرتی، کشاورزان، تولیدکنندگان و مردم را از دیگر راهکارهای تقویت صنعت گردشگری عنوان کرد.

وی گفت: ایجاد فرصت‌های بازاریابی و فروش خدمات، محصولات و تولیدات استان نیز از راه‌های فعال کردن صنعت گردشگری است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی اضافه کرد: یکی از مشکلات مشهود در حوزه گردشگری، نبود بسترسازی مناسب و پراکندگی جاذبه‌هاست که باید موقعیت‌های بکر گردشگری را با استفاده از الگوی زمانی، شناسایی کنیم.

وی استفاده از تجربیات کشورهایی همچون ترکیه و چین و شهرهایی مانند تبریز، مشهد و کیش در این زمینه را ضروری خواند و گفت: یکی از روش‌های اطلاع رسانی، تبلیغات و تامین منابع مالی، عقد قرارداد و جذب دفاتر خدمات مسافرتی بزرگ کشور است.