معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی گفت: ظرفیت‌های علمی و مشاهیر خراسان جنوبی باید از رهگذر همایش‌های ملی به خوبی معرفی شوند.

جنوبی سید محمدرضا طالبی در نشست برنامه‌ریزی نخستین همایش ملی زبان‌ها و گویش‌های مناطق مرزی ایران افزود: از همه دستگاه‌ها انتظار است که در این همایش ایفای نقش کرده و با هماهنگی فعالیت‌ها را پیش ببرند.

وی با اشاره به داشته‌های خراسان جنوبی گفت: این استان به لحاظ فرهنگی و سوابق بسیار غنی در حوزه‌های مختلف، ظرفیت‌های بسیاری دارد که باید به نحو احسن دیده شود.

دبیر نخستین همایش ملی زبان‌ها و گویش‌های مناطق مرزی ایران هم گفت: این همایش روز چهارشنبه دهم اسفند سال جاری به همت دانشگاه بیرجند و با کمک دستگاه‌های اجرایی برگزار می‌شود.

محمدامین ناصح از حضور استادان و پژوهشگران گویش‌شناسی کشور در این همایش ملی خبر داد و افزود: سفیر ایران در یونسکو از میهمانان ویژه همایش است همچنین از رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و رئیس دانشکده مرزبانی انتظامی کشور دعوت شده است.

وی اظهار داشت: آخرین مطالعات در حوزه میان رشته‌ای در اولین همایش ملی زبان‌ها و گویش‌های مناطق مرزی ایران ارائه می‌شود و کتاب مجموعه مقالات همایش که دربرگیرنده تمامی مقالات پذیرفته شده است، پس از پایان همایش منتشر خواهد شد.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، بودجه و تحول اداری استانداری خراسان جنوبی نیز در این نشست گفت: دانشگاه و آموزش و پرورش از ظرفیت‌های موجود برای معرفی مشاهیر و دانش مردمان استان است.

مریم سادات سیادت جو افزود: این همایش فرصت خوبی است تا از این رهگذر مشاهیر و چهره‌های علمی خراسان جنوبی را معرفی کنیم زیرا فرهنگ و میراث این سرزمین، مشاهیر استان هستند.

وی با بیان اینکه فضای تبلیغاتی در سطح شهر و محل برگزاری همایش باید متناسب با معرفی مشاهیر باشد گفت: در حوزه دانش‌افزایی و تربیت باید تلاش وافری انجام دهیم چراکه متأسفانه نسل نوجوان با گویش‌ها و مشاهیر علمی و ادبی آشنا نیست و چنین همایش‌هایی می‌تواند در این زمینه کمک‌کننده باشد.

فرماندار بیرجند هم گفت: برگزاری چنین همایشی در خراسان جنوبی بی‌سابقه بوده و یک رویداد علمی فاخر، ارزشمند و آبروی استان است.

علی فاضلی‌فرد با اشاره به پیشینه دانشگاه بیرجند اظهار داشت: این دانشگاه قطب علمی شرق کشور است و نخبگان علمی و فرهنگی، سرآمدان استان هستند.

در این نشست مصوب شد مراسم افتتاحیه نخستین همایش ملی زبان‌ها و گویش‌های مناطق مرزی ایران در فرهنگسرای شهر بیرجند برگزار شود و نمایشگاه صنایع دستی برای معرفی ظرفیت‌های استان در حاشیه مراسم برپا و بسته‌هایی حاوی سوغات خراسان جنوبی به میهمانان به عنوان سفیران فرهنگی عرضه شود.

بهره‌گیری از توان رسانه‌ای و فرهنگی جهاد دانشگاهی، تخصیص ۷۰ میلیون ریال توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به منظور چاپ کتاب همایش، برپایی سیاه چادر در محل همایش و حضور عشایر ملبس، ارائه اطلاعات کامل از برنامه‌ها و میهمانان به منظور انعکاس در شبکه‌های ملی و استانی، ارائه تبلیغات محیطی مناسب در سطح شهر و ابلاغ به مدیران برای حضور کارکنان، دانشگاهیان و جامعه هدف در همایش از دیگر مصوبات بود.