مدیرکل صدا و سیمای خراسان جنوبی گفت: ضبط مناظرات انتخاباتی نامزدهای مرحله دوم انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در شبکه خاوران آغاز شد.

علیرضا آینه‌دار افزود: مناظرات ۲ نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه “بیرجند، درمیان و خوسف” از روز گذشته در صدا و سیمای خراسان جنوبی کلید خورد.

وی گفت: قرار است مناظرات یک ساعته با موضوعات مختلف برنامه‌های نامزدها تهیه شود و در یک هفته قانونی تبلیغات انتخاباتی از صدا و سیمای خراسان جنوبی پخش می‌شود.

مدیرکل صدا و سیمای خراسان جنوبی ادامه داد: سه جلسه مناظره از ۲ نامزد حوزه انتخابیه “بیرجند، درمیان و خوسف” ضبط می‌شود که در هر جلسه درباره یک محور اختصاصی در سه بخش مختلف برنامه ضبط خواهد شد.

وی گفت: بخش اول درباره محور اصلی از نامزدها سوال می‌شود و در پایان نظرات همدیگر را نقد می‌کنند، در بخش دوم سوالاتی از بدنه کارشناسی درباره مسائل کشور و حوزه انتخابیه پرسیده و بخش سوم به بیان برخی سوالات مردمی از نامزدها پرداخته می‌شود.

آینه‌دار با بیان اینکه در این برنامه وقت مساوی در اختیار نامزدها قرار می‌گیرد اظهار کرد: فرصتی در اختیار ۲ نامزد قرار می‌گیرد تا به بیان توانمندی خود بپردازند.

وی افزود: در مجموع ۱۸۰ دقیقه مناظره (سه برنامه ۶۰ دقیقه ای) ضبط می‌شود که حداقل یک بار پخش و ۲ مرتبه از صدا و سیما بازپخش خواهد شد البته هنوز تصمیم نهایی درخصوص بازپخش‌ها گرفته نشده است.

مدیرکل صدا و سیمای خراسان جنوبی بیان کرد: علاوه بر این ۲۰ دقیقه مستند نیز برای هر کدام از نامزدها ضبط شده که به معرفی خود و فعالیت‌هایشان می‌پردازند.

وی گفت: تفاوت این‌ سری از مناظره‌های تلویزیونی با دور قبل این است که هر نامزد یک نفر همراه دارد که همزمان در مکان دیگر صحبت‌هایش را می‌شنود و می‌تواند از مشاوره‌های او استفاده کند.

آینه‌دار ادامه داد: سری قبل ضبط مناظره‌های تلویزیونی نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تعداد نامزدها زیاد بود و این امکان میسر نشد.

وی گفت: این دوره از مناظره‌ها و مستندها برخلاف دوره قبل از شبکه استانی و صدا و سیما پخش می‌شود و کانال‌هایی که سری قبل برای هر حوزه انتخابیه راه‌اندازی شده بود از دسترس خارج شده است.

مدیرکل صدا و سیمای خراسان جنوبی افزود: با شروع رسمی تبلیغات نامزدها مناظره‌های ضبط شده در بخش‌های مختلف در یک هفته قانونی تبلیغات از صدا و سیمای خراسان جنوبی پخش می‌شود و در کنار برنامه‌های تبلیغاتی نامزدها، در برنامه‌های مختلف صدا و سیما نیز نسبت به برنامه‌های تحلیلی و تبیینی برای حضور مردم در دور دوم انتخابات نیز اقدام خواهیم کرد.

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ برگزار شد و از میان نامزدهای حاضر در عرصه رقابت ۲۴۵ نفر به مجلس راه یافتند و سرنوشت ۴۵ کرسی در ۲۲ حوزه باقی‌مانده در دور دوم انتخابات ۲۱ اردیبهشت ماه مشخص خواهد شد.

خراسان جنوبی دارای ۱۱ شهرستان و چهار حوزه انتخابیه اصلی است که هر کدام از این چهار حوزه انتخابیه یک کرسی نمایندگی دارد.

با اعلام نتایج رسمی انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، منتخبان حوزه‌های انتخابیه “قاینات و زیرکوه”، “نهبندان و سربیشه” و “فردوس، طبس، سرایان و بشرویه” مشخص شدند و ۲ نامزد حوزه انتخابیه “بیرجند، درمیان و خوسف” که آرای بیشتری کسب کردند، به دور دوم رفتند.

نوشته و خبر نگار : مهدیه حسن پور دبیر سرویس فرهنگی و هنری و ا.حسن پور