پیام استاندار خراسان جنوبی به مناسبت « هفته صنایع دستی »

 باسمه تعالی

صنایع دستی، روایتگر صنعت و هنر نیاکان و تجلی‌گاه خلاقیت اقوام این کهن بوم، از گذشته تا کنون است.

زیبایی و حقیقتی که بشر همواره در جستجوی آن است، ساخته دست صنعتگران و هنرمندانی است که سفیران فرهنگی ایران زمین هستند.

صنایع دستی و هنرهای سنتی به مثابه رکن رکین صنایع کوچک با حداقل امکانات و امتیازاتی نظیر عدم نیاز به واردات مواد اولیه و ارزش افزوده بالا، به عنوان اصیل ترین کالای ایرانی می تواند ضمن صیانت از فرهنگ و هنر این مرز و بوم، نقشی بسزا در تحقق اقتصاد مقاومتی ایفا کند.

بیستم خرداد روز جهانی و آغاز هفته صنایع دستی، فرصتی برای نشان ‌دادن جایگاه ارزشمند این هنر و صنعت و ارج نهادن به ذوق و هنر فعالان حوزه صنایع دستی در استان است.

خراسان جنوبی با پتانسیل فراوانی همچون حوله بافی روستای خراشاد که ثبت جهانی نیز شده است، معرفی خوسف به عنوان شهر ملی ملّه بافی، گوهرسنگ ها و سنگ های قیمتی، بَرَک بافی، گلیم بافی، قالی بافی، حصیربافی، پلاس بافی و… ظرفیت ارزشمندی برای توسعه این هنر به عنوان یک صنعت اشتغال آفرین در اختیار دارد که امیدواریم مطابق برنامه ریزی صورت گرفته، بتوانیم در سال «جهش تولید» سه هزار شغل در حوزه صنایع دستی استان ایجاد کنیم.

اینجانب ضمن عرض تبریک به تلاشگران، تولیدکنندگان و فعالان این عرصه، رجاء واثق دارم که با تلاش مدیران و دست اندرکاران، گامی موثر در راستای ارتقای جایگاه و ترویج این ثروت عظیم برداریم، تا صنایع دستی در زندگی تک تک ایرانیان جلوه گر باشد؛ ان شاءالله.

 

محمد صادق معتمدیان

استاندار خراسان جنوبی