رئیس ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی گفت: براساس فهرست اعلامی شورای نگهبان، صحت انتخابات در چهار حوزه انتخابیه این استان تایید شده است.

سید محمدرضا طالبی در نشست ستاد انتخابات استان که به ریاست استاندار برگزار شد گفت: انتخابات در حوزه انتخابیه “بیرجند، درمیان و خوسف” به دور دوم کشیده شد که پیش‌بینی می‌شود دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت سال آینده برگزار شود البته هنوز وزارت کشور زمان دقیق آن را اعلام نکرده است.

وی افزود: اسفند امسال دو انتخابات مهم و سرنوشت‌ساز را پشت سر گذاشتیم و این رویداد در حالی رقم خورد که با شرایط نامساعد جوی چند روز قبل از انتخابات جای نگرانی برای تردد در جاده‌های روستایی وجود داشت اما با استفاده از همه ظرفیت‌ها در بخش‌های مختلف از جمله راهداری، نظامی، انتظامی و بخش خصوصی مسیرهای مسدود بازگشایی شد و تعداد بسیاری از شعب اخذ رأی از شب قبل در مکان موردنظر مستقر شدند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی افزود: ۹۸ درصد شعب اخذ رأی استان رأس ساعت هشت صبح ۱۱ اسفند فعال بود که نشان ‌دهنده برنامه‌ریزی‌های دقیق و به موقع در این زمینه است.

وی با اشاره به مشارکت ۶۳.۸۸ درصدی مردم استان در انتخابات ۱۱ اسفند اظهار کرد: خراسان جنوبی رتبه دوم مشارکت مردم در سطح کشور را به دست آورده است.

طالبی گفت: آیت‌ الله رئیسی با کسب بیش از ۸۲.۵۷ درصد آرا برای سومین دوره، نماینده مردم خراسان‌ جنوبی در مجلس خبرگان رهبری شد.

وی بیان کرد: در زمینه سلامت انتخابات در هیات‌های اجرایی گزارش و شکایتی نداشتیم و تنها چند مورد به هیات‌های نظارت ارسال شده بود که مورد بررسی قرار گرفت و مشکل خاصی وجود نداشت.

صحت انتخابات در چهار حوزه انتخابیه خراسان جنوبی تایید شد

رئیس ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی بر آسیب‌شناسی تمامی حوزه‌های انتخابیه استان و رفع معایب احتمالی تاکید کرد تا اسناد آن در مرحله دوم انتخابات این دوره و ادوار انتخابات‌ آینده مورد استفاده قرار گیرد.

وی با اشاره به اهمیت ستاد امنیت انتخابات، از اعضای این ستاد در خراسان جنوبی قدردانی کرد و افزود: با تدابیری که اندیشیده شد کوچکترین معضل و مشکل امنیتی در هیچ کدام از مراحل انتخابات امسال نداشتیم.

طالبی با بیان اینکه کمیته‌های ذیل ستاد انتخابات با اقدامات به موقع توانستند زمینه را برای برگزاری انتخابات پرشور فراهم کنند، گفت: اقدام صدا و سیما در راه‌اندازی شبکه‌ های انتخاباتی این استان و رسانه‌ها در پوشش اخبار و جلب مشارکت مردم به انتخابات قابل تقدیر است.

وی تاکید کرد: برای برگزاری مرحله دوم انتخابات در استان، ستاد انتخابات در حوزه انتخابیه “بیرجند، درمیان و خوسف” فعال است و باید شعب اخذ رأی به لحاظ زیرساختی و نیروهای اجرایی مجدد بررسی شود و برنامه‌ریزی‌های لازم با حساسیت بیشتری صورت گیرد.

خراسان جنوبی دارای ۱۱ شهرستان و چهار حوزه انتخابیه اصلی است که هر کدام از این چهار حوزه انتخابیه یک کرسی نمایندگی دارد.

با اعلام نتایج رسمی انتخابات مجلس شورای اسلامی، منتخبان حوزه‌های انتخابیه “قاینات و زیرکوه”، “نهبندان و سربیشه” و “فردوس، طبس، سرایان و بشرویه” مشخص شدند و ۲ نامزد حوزه انتخابیه “بیرجند، درمیان و خوسف” که آرای بیشتری کسب کردند، به دور دوم رفتند.

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی همزمان با انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری روز جمعه ۱۱ اسفند در ۷۶۶ شعبه اخذ رای استان خراسان جنوبی برگزار شد که از این تعداد ۳۴۹ شعبه شهری و ۴۱۷ شعبه روستایی بود.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور