?”شوراها طبق قانون اساسی مدیریت شهر و روستا را بر عهده دارند و نمادی دیگر از اداره کشور به دست مردم را در برابر چشم همگان می‌گذارند. توفیق شوراها در دستیابی به این هدف، سرمایه‌ ارزشمند «اعتماد عمومی» را افزایش می ‌بخشد و زمینه ساز حضور پرنشاط مردم در همه عرصه‌های پیشرفت و توسعه کشور می‌شود”. مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (مد ظله العالی)

?نهم اردیبهشت‌ماه در تقویم رسمی کشور به نام “روز شوراها” ثبت شده است. این نامگذاری که ریشه در مبانی دین مبین اسلام و فرهنگ این مرز و بوم دارد، در واقع فرآیند واگذاری امور به مردم را عینیت بخشیده و تحقق مردم‌سالاری دینی و نقش آفرینی مردم در تعیین سرنوشت خود و جامعه ای که در آن زندگی می کنند را یادآور می شود.
?طبق اصل هفتم قانون اساسی، شوراها از ارکان اصلی تصمیم‌گیری و اداره‌ امور کشور به ‌شمار می‌روند، تجربه موفق ۲۴ سال فعالیت شوراهای اسلامی در جغرافیای متنوع و متکثر جمهوری اسلامی ایران، از ثمرات انقلاب شکوهمند اسلامی است که همراهی سازنده مجموعه مدیریت محلی با کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران در نیل به توسعه و پیشرفت متوازن را در جای جای ایران اسلامی نشان می دهد.
?شوراها که زمینه ساز حضور پرثمر مردم در اداره امور شهر و روستا می باشند، طی چندین دوره فعالیت و با استفاده از سرمایه های اجتماعی و تخصصی، جایگاه ویژه ای را در تحولات ساختاری، مدیریت شهری و خدمت رسانی به جامعه به دست آورده اند و بدون تردید در سالی که طبق فرمایشات داهیانه رهبر معظم انقلاب اسلامی (حفظه الله)،”مهار تورم، افزایش تولید” نامگذاری شده، شوراهای اسلامی شهر و روستا می توانند با اقدامات اثرگذار در زمینه تسهیل شرایط سرمایه گذاری به منظور استفاده از ظرفیت های بومی و منطقه ای، در جهت افزایش تولید و دستیابی به افق متعالی در حوزه اقتصاد مقاومتی گام‌های مؤثری بردارند تا منجر به مهار تورم و بهبود شرایط اقتصادی مردم در جای جای استان خراسان جنوبی شود.
?اینجانب ضمن تبریک هفته شوراها به اعضای محترم شوراهای اسلامی شهر و روستا در خراسان جنوبی، توفیق روز افزون خدمتگزاران به مردم متدین و شریف استان را در سایه توجهات حضرت ولی‌ عصر ( ارواحنا فداه ) از درگاه ایزد منان مسئلت دارم.
?باشد که بتوانیم در سایه بهره مندی از خرد جمعی برای تحقق اهداف توسعه ای خراسان جنوبی، گام های بلندی برداریم.

?جواد قناعت
استاندار خراسان جنوبی

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور