شوراهای اسلامی برای تولید و رونق اقتصادی در روستاها برنامه‌ ریزی کنند.
🔹به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛  در همایش استانی شوراهای اسلامی استان با گرامیداشت سالروز تأسیس نهاد شوراهای اسلامی، به تشریح جایگاه این نهاد مردمی در نظام جمهوری اسلامی ایران پرداخت.
🔹وی با اشاره به اینکه شوراها می‌ توانند در اولویت نظام برنامه‌ ریزی، تصمیم‌سازی و اجرایی قرار بگیرند، تصریح کرد: دولت سیزدهم مردمی‌ سازی را در اولویت کارهای خود قرار داده و الزامات آن را پذیرفته است.
🔹به گفته وی؛ دولتی که یکی از برنامه‌ های کلان خود و گفتمان غالب در کشور و جامعه را مردمی‌سازی اعلام می‌کند حتماً به الزامات این بحث توجه دارد و می‌دانیم که یکی از بخش‌های مردمی‌سازی توجه به شوراهاست.
🔹معاون استاندار با اشاره به اینکه شوراها، اولین، ابتدایی‌ترین و مؤثر ترین سطح ارتباط مردم با دولت و جامعه هستند، گفت: ظرفیت دولت مردمی برای تقویت امور شورایی و غالب کردن گفتمان مردمی‌سازی در جامعه، ظرفیت ویژه ای است که باید از آن استفاده کنیم.
🔹عباس زاده تأکید کرد: تحقق شعار سال”جهش تولید با مشارکت مردم” که جزو برنامه‌های کلان برای رفع مسائل عمده کشور است این جهت را به ما نشان می‌دهد که اکنون مسئله اقتصادی حائز اهمیت است اما حل همین معضل جامعه هم با مشارکت مردم انجام شدنی است.
🔹وی با تأکید بر اینکه شعار سال هم ظرفیت دیگری برای توجه دادن به امر شورایی است، تصریح کرد: اگر قرار است بسیج مشارکت مردم و ظرفیت آنان پای کار همه برنامه‌های کلان کشور به ویژه بحث جهش تولید بیاید، اینجا هم شوراها نماد مردمی بودن و مشارکت مردم هستند.
🔹معاون استاندار در ادامه به خدمات ارزنده و قابل توجه نظام در روستاها اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ۹۰۴ روستا در خراسان جنوبی دارای شورای اسلامی هستند که متأسفانه با وجود فراهم بودن زیرساخت‌ها اما مردم از روستاها مهاجرت کردند.
🔹عباس زاده متذکر شد: برای مهاجرت معکوس جمعیت به روستاها و ماندگاری آنان هم باید دولت برنامه داشته باشد و هم شوراهای اسلامی به عنوان نخبگان و معتمدین مردم باید روستاها را به مرکز تولید و رونق اقتصادی تبدیل کنند که متأسفانه اکنون این رویکرد در شوراها نیست.
🔹وی از شوراهای اسلامی روستاها خواست تا برای تولید و رونق اقتصادی برنامه‌ریزی کنند و گفت: مردم باید شوراها را کانون همیاری، همفکری، تعامل و اثربخشی ببینند و شوراها محل درگیری و تقابل نباشند.
🔹عباس‌زاده در ادامه پاسداری از حرمت جایگاه شوراها را از رسالت‌های اعضای شوراها دانست و افزود: در قانون حد و حریم برای شورا و دخالت در امور اجرایی و جاری روستاها و شهرها لحاظ شده اما متأسفانه این تقابل و درگیری‌ها در شوراها حتی در برخی روستای کم جمعیت تبدیل به معضل شده است.
🔹وی همچنین به اقدامات خوب در حوزه شوراها و تعامل بین دهیاری‌ها و شهرداری‌ها اشاره کرد و افزود: در خراسان جنوبی در مقایسه با سایر استان های کشور کمترین تخلفات، سوء استفاده و نابسامانی را در وضعیت شوراها داریم.
🔹معاون استاندار از شوراهای اسلامی روستاها و شهرها برای پیگیری‌ دلسوزانه امور مردم قدردانی کرد و گفت: اتفاقات بسیار خوبی در بخش سرمایه‌گذاری در شوراهای اسلامی روستاها و شهرها در حال تحقق است که این می‌تواند برای تأمین درآمد پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و رفع نیازهای اساسی مردم در این مناطق مفید باشد و رویکرد دولت نیز همین است.
🔹عباس‌زاده با ذکر این نکته که اقدامات سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌ ها نسبت به دوران گذشته خیلی متفاوت شده، تصریح کرد: اکنون حدود ۶۰ درصد بودجه‌های شهرداری که مصوب می‌کنیم با مجوز دولت در قانون بودجه تأمین می‌شود که رقم قابل توجهی است.
🔹به گفته وی؛ طی دو سال اخیر ۶۱ دستگاه ماشین‌آلات شهری به شهرداری‌های استان خراسان جنوبی تخصیص یافته که اگر همین روند ادامه یابد در پایان دولت سیزدهم از نظر نسبی شهرداری‌های استان در حوزه ماشین‌آلات به خودکفایی می‌رسند.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور