” در جنگ تحمیلی اگر مادران شهیدان و همسران شهیدان ایمان خود، صبر خود، ایستادگی خود، معرفت خود و روشن‌بینی خود در قبال ضایعات جنگ و فداکاری های جوانان و مردان را نشان نمی دادند، جنگ پیروز نمی شد”. رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای(مدظله العالی)

آن روزها که ایران اسلامی، مورد هجمه و هجوم دشمنان بعثی قرار گرفت، فرزندان غیور میهن در لبیک به فرمان امام عظیم الشأن قدس الله نفسه الزکیه، روانه جبهه ها شدند تا در کارزار نبرد حق علیه باطل از خوبان زمان خود عقب نمانند.
شهیدان عزیز ما، انسان‌های با تقوایی بودند که روح شان در جوار مادران پاکدامن و همسران عفیفه جلا یافت و چون رزق شان به شهادت گره خورد، در تاریخ این سرزمین برای همیشه به یادگار ماند آن صبر مثال زدنی مادران و حلم بی پایان همسرانی که داغ جانسوز دلبندشان را به جان خریدند تا حریم میهن، امن بماند و به دور از تعرض بیگانگان، تعالی یابد.
مرور تاریخ پرافتخار اسلام، از وجود چنین شیرزنانی حکایت دارد که با بردباری در برابر شهادت همسر و فرزندان خویش و ادای دین به دین مبین اسلام، در زمره فداکارترین مادران و همسران شهدا قرار گرفتند، بانوان ارجمندی همچون حضرت ام‌البنین سلام الله علیها که اسوه شجاعت و نماد نجابت بود و در حمایت از ولایت، علمدار کربلا حضرت عباس علیه السلام را در دامان پرمهر خویش پرورش داد تا فدایی ولایت گردند.
سالروز وفات آن بانوی فضل و معرفت که به درستی به نام “روز تکریم مادران و همسران شهدا”در تقویم مناسبت های ملی ثبت و ضبط شده، فرصتی است برای گرامیداشت مقام و منزلت بانوانی که با افتخار، شکیبایی و استقامت در شهادت عزیزان خویش را به‌ عنوان والاترین جلوه‌های ایثار به بهترین وجه ممکن معنا نمودند.
اینجانب ضمن عرض تسلیت و تعزیت سالروز وفات بزرگ بانوی ادب حضرت ام البنین سلام الله علیها، عزت، سلامتی، سعادت و سربلندی مادران و همسران بزرگوار شهدای استان را از پیشگاه خداوند متعال مسئلت دارم.
امید که با لطف و عنایت حضرت پروردگار، بتوانیم در پاسداشت این همه ایثارگری و صبوری مادران و همسران گرانقدر شهدا، گام‌های عملی و مؤثری برداریم.

جواد قناعت
استاندار خراسان جنوبی