رییس اداره اوقاف و امور خیریه طبس گفت: براساس نیازسنجی‌های انجام شده توسط متخصصان و مشاوران مرتبط، این شهرستان ‌اکنون نیازمند وقف در زمینه‌های بهداشتی و درمانی، علمی و پژوهشی و تحصیل دانشجویان و طلاب است.

علی امینی با اشاره به لزوم توجه واقفان به مسائل روز جامعه اظهار داشت: در ۱۱ ماه سال جاری تعداد ۱۲ موقوفه جدید در شهرستان طبس ثبت شده و مجموع موقوفات این شهرستان به ۵۳۰ مورد رسیده است.

وی افزود: از مجموع ۵۳۰ موقوفه این شهرستان، ۳۶۹ موقوفه متصرفی است، به این معنا که اداره آن برعهده اوقاف است و ۱۶۱ موقوفه دیگر غیرمتصرفی بوده و توسط متولی اداره می‌شود و اوقاف فقط بر اجرای صحیح نیات واقف نظارت دارد.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه طبس گفت: ۳۹۷ موقوفه نیز منفعتی است یعنی موقوفه دارای درآمد بوده و از درآمد حاصل از موقوفه در راستای اجرای نیات واقف استفاده می‌شود همچنین ۱۳۳ موقوفه انتفاعی است یعنی موقوفه فاقد درآمد بوده و از مال وقف در راستای نیات واقف استفاده می‌شود.

وی بیان کرد: از مجموع سه هزار و ۳۰۷ رقبه در شهرستان طبس، سه هزار و ۲۰۹ رقبه منفعتی و ۹۸ رقبه انتفاعی است.

امینی نسب درباره پروژه‌های عمرانی اداره اوقاف و امور خیریه طبس گفت: بیشتر پروژه‌های عمرانی اخیر در بقاع متبرکه این شهرستان اجرا شده که از جمله آن می‌توان به احداث سالن چند منظوره با ۳۰۰ متر زیربنا در بقعه امامزاده سید حسین علیه‌السلام روستای زرگ و اجرای شبکه گاز در بقعه شیخ احمد روستای زنوغان و امامزاده علی روستای شاهزاده علی اشاره کرد که به تازگی به بهره‌برداری رسیده است.

وی اضافه کرد: علاوه بر این پروژه‌های دیگری نیز در دست اجراست که تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد و شامل احداث سوئیت، سالن چند منظوره و سرویس بهداشتی در امامزاده علی روستای شاهزاده علی، مرمت ساختمان جنب شبستان و ساخت و نصب ضریح در بقعه سید محمدبن جعفر طیار روستای ازمیغان، احداث سه هزار متر مربع پارکینگ برای توسعه بقعه شیخ ابراهیم روستای حلوان و احداث غسالخانه در بقعه شیخ احمد بن اسحاق روستای پیرحاجات است.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان طبس گفت: علاوه بر این مبالغ قابل توجهی در سال جاری از محل اعتبارات دولتی یا از محل نیات موقوفات به مساجد و مصلاهای شهرستان پرداخت شده است.

وی افزود: ۱۳ پرونده حقوقی علیه متصرفان موقوفات در شهرستان طبس تشکیل شده که ۱۰ پرونده در حال رسیدگی در مراجع قضایی است.

امینی نسب گفت: در راستای تثبیت موقوفات تعداد ۴۵ فقره سند مالکیت توسط اداره ثبت اسناد و املاک برای موقوفات شهرستان طبس صادر شده است.