#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

 سرپرست فرمانداری نهبندان گفت: وقوع سیل هفته جاری در این شهرستان ۵۰ میلیارد و ۵۷۰ میلیون تومان به بخش کشاورزی و منابع طبیعی وارد کرد و ۱۵۰ راس دام تلف شدند.

ابوالفضل ایروانی افزود: سیل به محصولات زراعی (گندم و جو) در سطح ۷۲۰ هکتار با ۱۵ درصد تخریب خسارت وارد کرده که حجم خسارت سه میلیارد و ۸۱۴ میلیون تومان برآورد شده است.

وی بیان کرد: خسارت سیل به محصولات باغی و منابع طبیعی از جمله پسته، باغات مخلوط، انگور و محصولات گلخانه‌ای در سطح هزار و ۲۱ هکتار با میانگین تخریب ۴۰ درصد و برآورد خسارت ۴۰ میلیارد و ۱۴۷ میلیون تومان بوده است.

سرپرست فرمانداری نهبندان با اشاره به خسارت سیل در بخش دام و طیور گفت: بر اثر سیل ۱۵۰ راس دام به ارزش ۲۶۸ میلیون تومان در روستاهای خوانشرف، کلاته سید علی، میغان و شوسف تلف شدند.

وی اظهار داشت: خسارت سیل به تاسیسات گلخانه و دایک‌های حفاظتی به مساحت ۳۰ هزار و ۱۵۰ متر مربع، ۵۰۰ میلیون تومان برآورد شده است.

ایروانی افزود: خسارت به ۲ هزار ۷۳۰ متر قنات، ۹ حلقه چاه، ۲ باب استخر و ۵۳۰ متر کانال انتقال آب نیز پنج میلیارد و ۸۴۱ میلیون تومان برآورد شده که مستحدثات در روستاهای خوانشرف، دهنو، میغان، نقشرمی، احمدآباد، دهن رود و اناران دچار خسارت شده است.

سامانه بارشی اوایل هفته جاری در خراسان جنوبی فعال شد و فعالیت آن در نیمه شرقی استان شدت بیشتری داشت.