🔹مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای اسلامی استانداری خراسان جنوبی گفت: در دولت سیزدهم سه هزار و ۳۶۶ میلیارد ریال اعتبار از محل منابع مختلف اعتباری به حساب دهیاری‌های استان واریز شده ‌است.
حسین هاشمی  اظهار داشت: در دولت سیزدهم هزار و ۵۰ طرح عمرانی و خدماتی با اعتبار ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال توسط دهیاری‌های استان اجرایی شده‌است.
🔹وی با اشاره به وجود هزار و ۷۷۸ روستا با جمعیت ۳۰۹ هزار و ۹۲۳ نفر در خراسان جنوبی گفت: ۴۰ درصد جمعیت استان در مناطق روستایی زندگی می‌کنند.
🔹مدیرکل دفتر روستایی استانداری افزود: در این استان تعداد ۹۶۷ دهیاری با ۸۳۹ دهیار داریم که از این تعداد ۷۵۷ نفر مرد و ۸۲ نفر زن هستند، البته در دو سال فعالیت دولت سیزدهم مجوز دهیاری برای ۷۰ روستای استان اخذ شده است.
🔹هاشمی با بیان اینکه جمعیت عشایری خراسان جنوبی ۸۱ هزار نفر است، بیان کرد: در استان ۹۰۴ شورای اسلامی به تعداد ۲ هزار و ۶۶۵ نفر داریم که از این تعداد ۸۰ نفر زن و ۲ هزار و ۵۸۵ نفر مرد هستند.
🔹 وی با ذکر این نکته که در سال ۱۴۰۰ با دستور رئیس جمهور قرارگاه محرومیت‌زدایی و توسعه همه جانبه روستاها در خراسان جنوبی هم تشکیل شد، اظهار داشت: ۱۰۰ شهرستان در سطح کشور به عنوان پایلوت در طرح تکام انتخاب شدند که ویژگی اصلی طرح تکام، مردم پایه بودن آن با مشارکت تمام دستگاه‌های اجرایی است.
🔹مدیرکل دفتر روستایی استانداری از افتتاح و بهره‌برداری از ۷۱۵ پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۵ هزار و ۵۷۰ میلیارد ریال در روستا های استان خبر داد و گفت: تعداد ۳۰۵ پروژه با اعتبار ۸۵۵ میلیارد ریال در ۲۵۶ روستای استان از محل اعتبارات دهیاری‌ ها و با مشارکت، همراهی و همکاری روستاییان اجرا شده است.
🔹 هاشمی خاطرنشان کرد: پروژه‌های ویژه هفته دولت در حوزه اجرای طرح های هادی، آبرسانی، برقرسانی، گازرسانی، ارتباطات، آموزشی، فرهنگی، ورزشی، بهداشت و درمان، آبخیزداری و قنوات است.
🔹به گفته وی؛ کلنگ‌زنی ۱۲ پروژه با اعتبار هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال در روستاهای استان نیز در برنامه های هفته دولت سال جاری دیده شده است.
🔹 وی از اختصاص پنج دستگاه خودروی حمل زباله در دولت سیزدهم به دهیاری‌ها خبرداد و گفت: پیگیری و جذب سهمیه قیر رایگان برای ۵۰۴ روستا با اعتباری بالغ ۲ هزار و ۶۰ میلیارد ریال در دولت سیزدهم انجام شده‌است.
🔹 مدیرکل دفتر روستایی با اشاره به اینکه در ایام هفته دولت تعداد ۱۹۵ برنامه توسط بخشداری‌ها، دهیاری‌ها و شوراهای اسلامی روستاها در سطح استان اجرا می‌شود، گفت: این برنامه‌ها شامل برگزاری میز خدمت در مراکز بخش و روستاهای پرجمعیت، برگزاری نشست‌های مشورتی دهیاران و شوراهای اسلامی، برپایی اردوهای جهادی در مناطق روستایی، اجرای بازی‌های بومی و محلی، پیاده‌روی خانوادگی و مسابقات فرهنگی است.
🔹هاشمی به امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک استانداری خراسان جنوبی و قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) درخصوص محرومیت‌زدایی و پیشرفت منطقه‌ اشاره کرد و گفت: توافقات خوبی در زمینه آبرسانی به روستاها، احیای قنوات، آبخیزداری، احداث مسکن محرومان، راه روستایی، کاهش آسیب‌های اجتماعی، بهداشت و درمان و حوزه عشایری در این تفاهم‌نامه داشتیم.
🔹وی با بیان اینکه در حال حاضر ۷۰.۱۲ درصد روستای استان از نعمت آب سالم و بهداشتی برخوردار هستند، تصریح کرد: براساس تفاهم‌نامه همکاری مشترک استانداری خراسان جنوبی و قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) تا پایان دولت سیزدهم تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان از نعمت آب برخوردار خواهند شد.
🔹مدیرکل دفتر روستایی استانداری افزود: در حال حاضر ۹۹.۹ درصد روستائیان استان از نعمت برق، ۹۹.۸ درصد جامعه روستایی از نعمت گاز، ۹۰ درصد از نعمت پوشش تلفن همراه، ۸۰ درصد از اینترنت پرسرعت، ۹۶ درصد از تلفن ثابت و ۵۱.۸ درصد از نعمت راه آسفالته برخوردار هستند.
🔹 هاشمی با اشاره به وجود ۱۳ پایگاه آتش نشانی در سطح روستاهای خراسان جنوبی گفت: از محل اعتبارات ماده ۵۸ در زمینه تأمین تجهیزات به دهیاری‌ها کمک خواهیم کرد.
🔹وی به سالروز سفر مقام معظم رهبری به شهرستان نهبندان در هفتم شهریور سال ۷۸ اشاره کرد و اظهار داشت: پس از این سفر تاریخی طرح توسعه نهبندان مصوب شد که متأسفانه در دولت‌های گذشته مورد غفلت قرار گرفت اما در سفر آیت الله رئیسی این طرح بازنگری شد و اجرای این سند با اعتبار قابل توجهی به رفع محرومیت منطقه کمک خواهد کرد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور