رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: تسهیلات نوسازی منازل آسیب‌دیده از زلزله اخیر خراسان جنوبی تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت.

 محمد حسن نامی  رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در ستاد مدیریت بحران استان خراسان جنوبی اظهار داشت: وام‌های بلاعوض هم به ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان برای نوسازی منازل خسارت دیده افزایش می یابد.

وی با اشاره به وضعیت بودجه ای کشور گفت: علاوه بر بدهی‌های قبلی که بر دوش دولت سیزدهم است، یارانه‌ها نیز باید پرداخت شود که بار سنگینی بر دوش دولت است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه هزار و ۹۴۸ زلزله در مدت پنج ماه از ابتدای امسال در کشور رخ داده است گفت: با توجه به نگاه مثبت رئیس جمهور به موضوع بازسازی و نوسازی منازل آسیب دیده از زلزله همه سازه‎‌های گلی تخریب و از نو ساخته می‌شود و در قسمت بلاعوض کمک بیشتری خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه خراسان جنوبی نیازمند توجه بیشتر است ادامه داد: هر جا بتوانیم از بودجه بحران کمکی به خراسان جنوبی داشته باشیم دریغ نخواهیم کرد.

نامی با بیان اینکه نگاه به استان‌های مرزی برای توسعه باید ویژه باشد گفت: نهادهای حاکمیتی هم در توسعه این مناطق وظیفه ای دارند که امید است پای کار باشند.

وی بر کاهش هزینه ساخت منازل آسیب دیده از زلزله تاکید کرد و افزود: در این زمینه بنیاد مسکن تسهیلات و خدمات خوبی می‌تواند به مردم ارایه دهد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به غیرقابل پیش بینی بودن برخی بلایا گفت: ساختمان متروپل که فروریخت اتفاق تلخ و سختی بود اما سعی شد با همه امکانات مدیریت خوبی در امداد و نجات انجام گیرد.

وی یادآور شد: علیرغم اینکه فشار خارجی زیادی به خصوص از سوی استکبار جهانی وجود دارد اما مدیریت و سازندگی خوبی در کشور شاهد هستیم.

نامی ادامه داد: با این وجود در گام‌های آخر چالش با آمریکا هستیم و آینده روشن است گرچه ظاهر امر از نگاه رسانه‌های بیگانه اینطور نیست.

وی با بیان اینکه ۶۹ تا ۷۲ درصد کشور روی گسل واقع شده است تاکید کرد: گریزی نداریم که مردم و دارایی‌هایشان را در مقابل زلزله حفظ کنیم.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: ۶۴ بحران و سوانح طبیعی انسان ساخت در کشور رخ داده است لذا انتظار کم شدن بحران را نباید نداشته باشیم.

وی گفت: در ۱۰۰ سال گذشته ۱۱ زلزله بالای هفت ریشتر در درون رخ داده لذا باید فرهنگ مردم در استفاده از مصالح استاندارد و مقاوم تشویق شود.

نامی توجه به آبخیزداری را یک اقدام مهم در مقابل سیلاب‌ها دانست و ادامه داد:

معرفی گسل‌ها به مردم نیز در کاهش آسیب‌های ناشی از زلزله اهمیت دارد.

وی ادامه داد: تقویت آموزش‌ها برای مواجه با زلزله در دستور کار بوده لذا پیشگیری نیازمند اقدامات جدی است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به سوابق استاندار خراسان جنوبی وی را انسان جهادی و رزمنده معرفی کرد و گفت: در این سفرحامل سلام وزیر کشور به مردم ولایی و با فرهنگ استان خراسان جنوبی هستیم.

وی که امروز بازدیدی از مناطق آسیب دیده از زلزله در شهرستان های بشرویه و طبس داشته بود افزود: در زمان بحران و مواجه با مردم هر منطقه می توان مقایس و معیار فرهنگ را تشخیص داد.

دو زلزله به بزرگی بیش از پنج ریشتر ۲۲ آذر و سوم دی ماه در خراسان جنوبی رخ داد که کانون آن شهرستان بشرویه بود .

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور