استاندار خراسان جنوبی گفت: با توجه به نیازهای موجود در استان ضرورت دارد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سهمیه ویژه‌ای از مسکن حمایتی را به خراسان جنوبی اختصاص دهد.

“جواد قناعت” با ارائه این پیشنهاد در دیدار “اکبر نیکزاد” رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در تهران افزود: در راستای تفاهم‌نامه‌ای که بین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به امضا رسید، از مجموع ۲۰ هزار واحد مورد تعهد این ۲ نهاد در سطح کشور، مقرر شد هزار واحد در خراسان جنوبی احداث شود.

وی با اشاره به روند مطلوب اجرای این تفاهم‌نامه در استان و قدردانی از اهتمام بنیاد مسکن و بنیاد مستضعفان در مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی خراسان جنوبی گفت: به منظور کمک به احداث واحدهای مسکونی حمایتی در مناطق کمتر برخوردار به ویژه نوار مرزی استان، پیشنهاد این است که با همکاری بنیاد مسکن و دستگاه های حمایتی، این درخواست محقق شود.

استاندار خراسان جنوبی از اقدامات انجام شده در زمینه اجرای طرح نهضت ملی مسکن در استان گفت و افزود: براساس آخرین آماری که هفته گذشته در شورای عالی مسکن با حضور رئیس جمهور ارائه شد، خراسان جنوبی در تامین زمین مورد نیاز این طرح در مقایسه با دیگر استان‌ها رتبه اول را دارد.

وی اظهار داشت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در زمینه احداث واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، کارگزار وزارت راه و شهرسازی است لذا تقاضا می‌شود روند اجرای کار در این بخش شتاب بگیرد.

قناعت گفت: در خراسان جنوبی غیر از شهر بیرجند، احداث واحدهای طرح نهضت ملی مسکن در بقیه شهرها تحت نظارت بنیاد مسکن است.

وی از نگاه ویژه بنیاد مسکن برای تامین قیر رایگان برای استان تشکر کرد و افزود: با این نگاه ویژه بنیاد سال گذشته سهمیه قیر رایگان افزایش قابل توجهی داشت و سبب شد کارهای بسیار خوبی درخصوص طرح‌های هادی در روستاهای خراسان جنوبی انجام شود.

استاندار خراسان جنوبی اجرای طرح هادی در ۲۳۰ روستای استان را از پیامدهای مطلوب این اقدام بنیاد مسکن ذکر کرد و گفت: تحقق این برنامه باعث افزایش روحیه امید در روستاهای استان شده است.

وی با اشاره به اینکه با اهتمام بنیاد مسکن و دهیاری‌ها بیش از یک میلیون مترمکعب معابر آماده آسفالت در روستاهای استان داریم افزود: چنانچه امسال نیز بنیاد مسکن سهمیه ویژه قیر رایگان را به استان اختصاص دهد، می‌توانیم پاسخگوی نیاز دهیاری‌ها باشیم.

قناعت گفت: اختصاص این سهمیه و آسفالت معابر آماده در رونق و آبادانی روستاها موثر است

وی به وضعیت واحدهای مسکونی متاثر از زلزله آذر و دی سال گذشته در شهرستان‌های بشرویه و طبس نیز اشاره و تصریح کرد: احداث ۶۵۰ واحد مسکونی جدید و تعمیر ۱۵۰ واحد مسکونی آسیب‌دیده از مطالبات استان بوده که مصوبه ستاد بحران و هیات دولت را اخذ کرده است.

استاندار خراسان جنوبی گفت: تقاضای ما این است که روند اجرای این مصوبه با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تسریع شود.

این دیدار با همراهی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار در دفتر رئیس بنیاد مسکن کشور انجام شد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور