#در_خانه_میمانیم

#شکست_کرونا_مردم_همدلی

#کرونا_را_شکست_میدهیم

#رعایت_بهداشت_فردی

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: شهروندان از سفر به روستاها در تعطیلات پیش‌رو خودداری کنند زیرا امکان انتقال بیماری افزایش می‌یابد.

کامبیز مهدی‌زاده افزود: با توجه به ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و وجود رسوم و مراسمی که به خصوص در روستاها وجود دارد، معمولا هر سال شاهد جابه‌جایی مردم به زادگاهشان به ویژه روستاها هستیم که امسال با وجود بیماری کرونا این موضوع دچار حساسیت شده است.

وی اظهار داشت: همچنین با توجه به اینکه بسیاری از موارد بیماری کرونا کاملا بی‌علامت است و از طرفی در تجمعاتی که در ایام محرم وجود دارد، امکان انتقال بیماری افزایش پیدا می‌کند لذا از هم‌استانی‌های عزیز تقاضا می‌شود از جابه‌جایی چه داخل و چه به خارج استان خودداری کنند و امسال را در همان مکانی که هستند، عزاداری کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به دستورالعمل برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم گفت: برای برگزاری مراسم دستورالعملی صادر شده که همه جوانب پیشگیری از انتقال بیماری را سنجیده از جمله در مکان‌های غیر مسقف عزاداری برگزار شود، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی کاملا الزامی است، عدم توزیع نذورات و پذیرایی هنگام برگزاری مراسم حتما رعایت شود و همچنین دسته روی ممنوع است.

وی افزود: هم‌استانی‌ها می‌توانند در صورت مشاهده رعایت نشدن دستورالعمل‌های بهداشتی شکایت خود را از طریق سامانه ۱۹۰ مطرح تا همکاران ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به بررسی موارد اقدام کنند.

مهدی‌زاده با بیان اینکه در صورت رعایت نشدن پروتکل‌ها شاهد افزایش موارد بیماری خواهیم بود گفت: خوشبختانه خیز دوم بیماری را پشت سر گذاشتیم و امیدواریم با رعایت دستورالعمل‌ها و خود مراقبتی، شاهد حفظ این وضعیت و ارتقای سلامت مردم باشیم.

خراسان جنوبی پس از چند هفته که وضعیت سفید داشت، از سه روز گذشته به وضعیت هشدار بازگشته است.

براساس آخرین رنگ‌بندی شهرستان‌ها از نظر خطر شیوع کرونا، شهرستان‌های بیرجند، سربیشه و طبس در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر)، شهرستان‌های سرایان، فردوس، قاینات، نهبندان و درمیان در وضعیت نارنجی (پرخطر)، شهرستان‌های خوسف، زیرکوه و بشرویه در وضعیت زرد (متوسط خطر) قرار دارند و شهرستان سفید در استان نداریم.