مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون با سرمایه‌گذاری ۹۰ میلیارد تومان در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری خراسان جنوبی برای هزار و ۴۶۵ نفر شغل ایجاد شده است.

هادی شاهوردی افزود: در این مدت میزان تسهیلات پرداختی برای اشتغال در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری ۴۵ میلیارد تومان بوده است.

وی از اجرای ۱۶ پروژه با اعتبار ۲۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در این مدت خبر داد و گفت: این طرح‌ها در زمینه مرمت، حفظ و احیای اماکن تاریخی، مطالعه، تکمیل، مرمت و تجهیز موزه‌های استان و تامین زیرساخت‌های گردشگری بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی اضافه کرد: از ابتدای دولت سیزدهم ۲۸ اثر شامل ۱۰ اثر تاریخی غیرمنقول، پنج اثر تاریخی منقول، پنج اثر طبیعی و ۹ اثر ناملموس این استان در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

وی گفت: اولین رویداد ثبت زمینی دما در بیابان جهانی لوت و پیگیری چهار مورد پرونده ثبت جهانی آثار تاریخی از دیگر اقدامات انجام شده در یک سال و نیم گذشته است.

شاهوردی عنوان کرد: در بخش صنایع دستی افتتاح یک مورد و پیگیری برای تکمیل ۹ بازارچه دائمی صنایع دستی در حال انجام است و در این بخش بیش از ۲۵ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده‌ است.

وی گفت: همچنین ۸۵ دوره آموزشی، ۶۰ بازارچه موقت صنایع دستی، یک نمایشگاه ملی و ۲ نمایشگاه منطقه‌ای نیز برگزار شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی اظهار داشت: در بخش گردشگری نیز سرمایه‌گذاری بیش از ۲۰ میلیارد تومانی در تاسیسات گردشگری را داشتیم و بیش از ۶۰ متقاضی به بانک‌های عامل معرفی شدند.

وی گفت: در بخش گردشگری بیش از ۳۰ میلیارد تومان تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده و در دولت سیزدهم اشتغال بیش از ۳۵۰ نفر در مجموعه‌های گردشگری استان رقم خورده است.

نوشته و خبر نگار : احمد کاشانی  دبیر سرویس گردشگری و میراث و ا.حسن پور