#شکست_کرونا_مردم_همدلی

#کرونا_را_شکست_میدهیم

#رعایت_بهداشت_فردی

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: سامانه‌های ۱۹۰ و ۴۰۳۰ برای پاسخگویی به سوالات مردم درباره کرونا فعال هستند و امیدواریم خودمراقبتی در همه ابعاد تداوم داشته باشد.

 محمد دهقانی فیروزآبادی افزود: سامانه ۱۹۰ به معاونت غذا و دارو وصل می‌شود که روزانه در ۲ شیفت از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۴ و ساعت ۱۵ تا ۲۲ پاسخگوی سوالات مردمی است.

وی بیان کرد: سامانه ۴۰۳۰ یک سامانه کشوری بوده که ویژه کرونا و آگاهی بخشی درباره این بیماری فعال است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به تلاش ۴۰ ساله نظام سلامت کشور برای تبیین خودمراقبتی گفت: قسمت اصلی کار برعهده مردم است که با رعایت اصول خودمراقبتی و بهداشتی مانع از ابتلا شوند و این موضوع کرونا، فرصتی مناسب برای ترویج خودمراقبتی بوده است.

گزارش دهی به مردم هر شب از شبکه استانی 

وی با بیان اینکه مقرر شده هر شب از اخبار شبکه استانی خاوران به مردم استان گزارش دهیم ادامه داد: در سطح استان جلسات روزانه با مدیران ارشد استان و اعضای اصلی تصمیم‌گیر، برگزار می‌شود تا با رصد موضوعات، در مورد آن تصمیم‌گیری شود.

دهقانی با اشاره به نگرانی مردم درباره خرید ماسک و بیان اینکه به دنبال دریافت سهیمه ماسک استان از وزارت بهداشت هستیم گفت: وزارت بهداشت، توزیع ماسک را از استان‌هایی شروع کرده است که درگیر کرونا هستند.

وی اظهار داشت: واقعیت علمی این است که به هیچ عنوان افراد طبیعی و سالم نیاز به استفاده از ماسک ندارند، تنها افرادی که بیماری تنفسی دارند برای عدم انتقال بیماری خود و همچنین افرادی که از این بیماران مراقبت می‌کنند، باید ماسک بزنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تصریح کرد: استفاده از ماسک برای افراد سالم (بیش از مدت زمان معمول استفاده از ماسک) جز تجمع ویروس، میکروب و عفونت و افزایش احتمال خطر چیز دیگری ندارد.

شست و شو دست مهمترین رکن پیشگیری است

وی شست و شو مکرر دست را مهمترین رکن پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا عنوان کرد و گفت: افراد باید روزی چند نوبت با محلول‌های صابون مایع دست‌های خود را شست و شو دهند و الزامی نیست که حتما از محلول‌های ضدعفونی کننده خاص استفاده کنند.

دهقانی با اشاره به آغاز تولید محلول ضدعفونی کننده دست در استان افزود: برای مدیریت بهتر با هماهنگی سازمان صنعت، معدن و تجارت مکاتبه‌ای انجام شده که این شرکت تولیدی تا اطلاع ثانوی محلول ضدعفونی کننده را به معاونت غذا و دارو تحویل و این معاونت در اختیار داروخانه‌ها قرار دهد.

وی با اعلام اینکه به صورت روزانه نیز لیست محلول‌های فروش رفته در داروخانه‌ها به سازمان صمت ارسال می‌شود گفت: در آزمایشگاه معاونت غذا و دارو دانشگاه در حال تهیه محلول‌های ضدعفونی کننده دست و سطوح هستیم که محلول‌ها را در اختیار سازمان‌هایی که مراجعه کنندگان زیادی دارند، قرار می‌دهیم.

وی با اعلام اینکه ۲ دستگاه تهویه ایزوله فشار منفی و ۲ دستگاه ضدعفونی کننده سطوح برای مقابله با بیماری کرونا در بیمارستان ولی عصر(عج) بیرجند نصب شده تا شرایط رسیدگی به بیماران استاندارد لازم را داشته باشد گفت: تجهیزات مورد نیاز برای آزمایشگاه ویروس شناسی نیز وارد استان شد تا این آزمایشگاه در اسرع وقت فعال شود.

بنابر اعلام مسوولان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تاکنون مورد مثبتی از ابتلا به کرونا در خراسان جنوبی ثبت نشده و نتیجه نمونه‌های ارسالی مشکوک به کرونا منفی بوده است.

ویروس کرونا که از چین شیوع یافت و به بسیاری از کشورهای جهان سرایت کرده، تاکنون ۲۴ استان کشور را نیز درگیر کرده است.

این بیماری قابل پیشگیری است و با رعایت بهداشت فردی و راهکارهای ساده می‌توان از شیوع و ابتلا به آن جلوگیری کرد.

کلاس‌های حضوری تمامی دانشگاه‌های استان تا پایان هفته جاری تعطیل است و آموزش به صورت مجازی و از راه دور خواهد بود.

همچنین تمامی مدارس خراسان جنوبی بنا به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا برای سراسر کشور از امروز (شنبه) تا دوشنبه دوازدهم اسفند تعطیل است و دانش‌آموزان می توانند از آموزش مجازی و تدریس در شبکه آموزش سیما بهره‌مند شوند.

ادارات استان نیز از امروز به مدت یک هفته ۲ ساعت زودتر تعطیل می‌شوند.