مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی گفت  ب تفاهم نامه منعقده بین بنیاد مستضعفان و بنیاد مسکن مبنی بر ساخت ۲۰ هزار واحد مسکن محرومین، گفت: در قالب این تفاهم نامه به هر متقاضی علاوه بر تسهیلات بانکی، مبلغ ۵۰ میلیون تومان کمک بلاعوض، دو تن میلگرد و ۱۰ تن سیمان رایگان تعلق می‌گیرد.

تنها ادامه داد: از محل این تفاهم نامه یک هزار و ۸۷ واحد برای استان در نظر گرفته شده که در حال حاضر تشکیل پرونده اکثر متقاضیان و عملیات اجرایی واحدها در حال انجام است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر یک هزار و ۳۲۶ واحد در قالب ۳۷ پروژه واحدهای مسکونی شهری در حال اجرا است، اظهار داشت: تا کنون تعداد چهار هزار ۳۸۹ واحد در شهرها و روستاهای حاشیه شهرهای استان ساخته شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی با اشاره به افتتاح پروژه‌های ۴۴۸ میلیارد تومانی طرح روستایی اعم از مقاوم‌سازی مسکن و طرح هادی همزمان با هفته دولت، افزود: در این هفته ۱۱۳ طرح هادی روستایی با هزینه کرد اعتباری بالغ بر ۱۲۸ میلیارد و ۹۷۴ میلیون تومان به بهره برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی دارای ۹۱۸ روستای بالای ۲۰ خانوار است که برای تمامی آن‌ها نقشه طرح هادی تهیه شده است، گفت: این طرح تا پایان سال ۱۴۰۱ در ۶۶۷ روستا شروع و یا به اتمام رسیده است.

تنها ادامه داد: تاکنون تعداد ۳۰۲ روستا از محل اعتبارات ملی، استانی و قیر رایگان در برنامه اجرای طرح هادی ۱۴۰۱ قرار گرفته که از این تعداد ۲۵۵ روستا نیمه تمام و ۴۷ روستا جدید هستند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی گفت: همزمان با هفته دولت ۱۱۳ طرح هادی روستایی با هزینه کرد اعتباری بالغ بر ۱۲۸ میلیارد و ۹۷۴ میلیون تومان به بهره برداری خواهد رسید.

، قاسم تنها  در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک هفته دولت، اظهار کرد: طبق سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ تعداد ۸۸ هزار و ۸۳۵ واحد مسکونی در یک هزار و ۷۵۲ روستای دارای سکنه در سطح استان شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه از مجموع این واحدها تا کنون ۴۹ هزار و ۹۶۰ واحد مسکونی با استفاده از تسهیلات مسکن روستایی مقاوم سازی شده است، افزود: تعداد ۳۸ هزار و ۸۷۵ واحد نیز به صورت نیمه بادوام و بی دوام است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی ادامه داد: متوسط مقاوم سازی در سطح روستاهای استان ۵۶.۲ درصد و میانگین مقاوم سازی کشوری حدود ۵۲ درصد است.

وی با اشاره به اینکه از محل سهمیه سال گذشته تعداد دو هزار و ۹۴۲ فقره تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی و یک هزار و ۴۱۱ فقره متمم ۱۰۰ میلیون تومانی به استان اختصاص یافته است، گفت: این تسهیلات با بازپرداخت ۲۰ ساله و نرخ کارمزد پنج درصد در نظر گرفته شده است و معرفی به بانک چهار هزار و ۳۲۵ متقاضی انجام شده است.

بازسازی ۴ هزار و ۴۷۲ واحد مسکن روستایی

تنها با بیان اینکه در مجموع تعداد چهار هزار و ۴۷۲ واحد در حوادث طبیعی استان بازسازی شده است، عنوان کرد: حدود ۵۱ میلیارد تومان اعتبار و ۱۲ میلیارد تومان کمک بلاعوض به این واحدها پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه از مجموع واحدها تعداد ۳۶ واحد در سال ۱۴۰۱ بازسازی شده است، بیان کرد: همچنین تعداد ۶۵۰ واحد احداثی با زلزله سال گذشته در شهرستان‌های بشرویه و طبس تشکیل پرونده و صدور پروانه ساختمانی واحدها انجام شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی با اشاره به احداث ۱۱ هزار واحد مسکن برای محرومین و اقشار کم درآمد استان طی سال‌های ۹۸ و ۹۹ بر اساس تفاهم نامه بین سازمان برنامه و بودجه و بنیاد مسکن، افزود: بر اساس این تفاهم نامه تاکنون عملیات اجرایی بیش از ۱۰ هزار و ۳۹۰ واحد اتمام یا در شرف اتمام است و مابقی واحدها در سایر مراحل اجرایی قرار دارد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور