مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: براساس بررسی‌های صورت گرفته تاکنون خسارت ناشی از زلزله کشور افغانستان در این استان گزارش نشده است.

محمدعلی آخوندیافزود: ساعت ۱۰ و ۱۱ دقیقه امروز زلزله‌ای با بزرگی ۶.۳ ریشتر در عمق کم هفت کیلومتری زمین در کشور افغانستان روی داد که فاصله آن تا مرز ما حدود ۶۰ کیلومتر بود.

وی گفت: نزدیک ترین شهر به کانون زلزله، تایباد در خراسان رضوی با ۸۸ کیلومتر است و تا بیرجند ۳۰۶ کیلومتر فاصله داشت اما شدت زلزله به حدی بالا بود که در شهرهای مرزی ما حتی مرکز استان احساس شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی ادامه داد: زلزله‌های بالای ۶ ریشتر ۲۰۰ و حتی تا ۳۰۰ کیلومتر را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

وی گفت: بلافاصله بعد از اینکه زلزله در منطقه احساس شد و قبل از ثبت داده‌ها در سامانه‌های لرزه نگاری، اطلاع رسانی به فرمانداران مرزی انجام شد و آماده باش دادیم لذا تیم‌های ارزیاب با هماهنگی هلال احمر و بنیاد مسکن مشغول بررسی و گشت زنی بوده‌اند.

آخوندی تصریح کرد: تا الان گزارشی از خسارات در استان خراسان جنوبی داده نشده ولی زلزله در شهرهای مرزی و شهرستان‌های سرایان، قاینات، زیرکوه، درمیان و بیرجند احساس شده است.

وی افزود: چند زمین لرزه بعد از زلزله اول با بزرگی ۵.۶، ۴.۱ و دقایقی قبل ۶.۵ ریشتری مجدد در محل قبلی روی داد و آنچه در استان مهم است، آماده باش فرمانداران مرزی بوده که اعلام شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: همچنین تاکید شده با هماهنگی آموزش و پرورش به خاطر امنیت روانی خانواده‌ها، در صورت لزوم مدارس را تعطیل کنند.

وی اظهار داشت: هماهنگی با مسئولان ارشد استان و کشور صورت گرفته و امیدواریم روند پس لرزه‌ها کاهشی شود، در حال حاضر نامشخص است و با مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران نیز هماهنگ هستیم.

زلزله با قدرت ۶.۳ ریشتر قبل از ظهر امروز (شنبه) کشور افغانستان را لزراند که کانون آن منطقه قره باغ در شمال هرات بوده است و مناطق وسیعی از استان‌های خراسان رضوی و خراسان جنوبی را هم لرزاند.

خراسان جنوبی به طول ۳۳۱ کیلومتر در چهار شهرستان زیرکوه، درمیان، سربیشه و نهبندان با کشور افغانستان مرز مشترک دارد.