مدیرکل دفتر برنامه ریزی و آموزش‌های هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:در راستای سیاست عدالت محوری دولت سیزدهم، ۷۲ هزار نفر در یک سال و نیم اخیر در ۳۱۶ نقطه شهری، روستایی و عشایری محروم کشور آموزش‌های هنری را فراگرفتند.

 محمد حسین اسماعیلی  در جلسه برنامه ریزی و هماهنگی هنرستان‌های هنرهای زیبا و جشنواره منطقه‌ای تئاتر فجر کشور که با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی برگزار شد، افزود: خراسان جنوبی نیز با حدود سه هزار و ۵۳۰ نفر هنرجو در این طرح مشارکت دارد و برای اجرای آن ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.

وی اظهار کرد: در فاز اول این طرح، زیرکوه به عنوان شهر نمونه کشور در برگزاری طرح آموزش هنر معرفی شده و فاز دوم این طرح هم از آبان ماه آغاز می‌شود .

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و آموزش‌های هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: دولت سیزدهم با شعار محرومیت زدایی و عدالت محوری روی کار آمده و تاکنون نیز با رویکرد جهادی پیش رفته است از همین رو عدالت فرهنگی جزو برنامه‌های دولت سیزدهم است و اقدامات ۲ سال گذشته در این زمینه بی نظیر بوده و مطمئنا ثمرات آن در سال‌های آینده مشاهده می شود.

وی افزود: ایجاد شور، نشاط و امید در جامعه منجر به افزایش تاب آوری جامعه می‌شود که این مهم در بستر اقدامات فرهنگی و هنری محقق خواهد شد و جشنواره تئاتر فجر کشور هم می تواند چنین اثری داشته باشد.

اسماعیلی همچنین با بیان اینکه آموزش هنر در ۲ سطح دنبال می‌شود، گفت: سطح تخصصی و رسمی در قالب هنرستان‌های هنرهای زیبا شکل می‌گیرد که از همین رو ۱۷ هنرستان در ۲ سال گذشته تاسیس شده و بیش از ۲ هزار نفر به جمعیت هنرجویان کشور اضافه شده لذا اکنون هشت هزار نفر در پنج رشته هنری آموزش می‌بینند.

وی افزود: در خراسان جنوبی هنرستان هنرهای زیبای دختران فعال است و اتفاقات خوبی در این زمینه افتاده است، لذا کمک‌هایی هم از سال گذشته تاکنون به میزان چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اختصاص یافته و در ۶ ماه دوم امسال هم کمک‌ها ادامه خواهد داشت.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و آموزش‌های هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه هر استان ۲ هنرستان هنرهای زیبا با چارت سازمان مصوب باید داشته باشد، اظهار کرد: انتظار می رود آموزش و پرورش همکاری بیشتری کند تا در خراسان جنوبی هم هنرستان پسرانه هنرهای زیبا نیز راه اندازی شود ، زیرا نیاز به ایجاد آن به شدت احساس می شود، امیدواریم مکان مناسبی تامین شود تا در مهر سال آینده شاهد راه اندازی آن باشیم.

اسماعیلی تاکید کرد: خیران مدرسه ساز نیز می توانند با ساخت هنرستان های هنرهای زیبا در این زمینه به آموزش و پرورش و ارشاد کمک کنند.

وی ابراز امیدواری کرد تا پایان دولت تمام پروژه‌های فرهنگی نیمه تمام در سطح کشور به اتمام برسد و یادآور شد: باید ردیف مستمر در بودجه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان پایدار شود تا دغدغه ای در بحث تامین اعتبار نداشته باشند.

نوشته و خبر نگار : مهدیه حسن پور دبیر سرویس فرهنگی و هنری و ا.حسن پور