#در_خانه_میمانیم

#شکست_کرونا_مردم_همدلی

#کرونا_را_شکست_میدهیم

#رعایت_بهداشت_فردی

 

 دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا از ادامه روند صعودی ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در خراسان جنوبی خبر داد و گفت: ۱۱۰ بیمار جدید در ۲۴ ساعت گذشته شناسایی شدند که ۸۵ نفر از این تعداد به صورت سرپایی آزمایش دادند.

غلامرضا شریف‌زاده  افزود: در شبانه‌روز گذشته ۲۸۹ آزمایش مولکولی (PCR) در استان انجام شد که ۱۱۰ آزمایش مثبت قطعی شده است.

وی گفت: از موارد مثبت شناسایی شده ۸۵ نفر به صورت سرپایی و ۲۵ نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا در خراسان جنوبی اظهار داشت: بیشترین بیماران جدید به روال روزهای قبل مربوط به شهرستان بیرجند بوده است.

وی افزود: در حال حاضر ۲۴۴ بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری هستند که آزمایش کرونا ۱۰۲ نفر مثبت است.

وی از بستری بودن ۱۵ بیمار کرونایی در آی سی یو خبر داد و گفت: حال ۲ نفر از این بیماران مساعد نیست.

شریف‌زاده بیان کرد: با ثبت ۲ مورد فوت جدید در ۲۴ ساعت گذشته آمار فوتی‌های استان در اثر کرونا به ۷۷۶ نفر رسید.

وی گفت: با توجه به افزایش ترددها و رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی در روزهای منتهی به اسفند و عید نوروز آمار مبتلایان روزانه افزایش یافته است و از مردم خواستاریم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پرهیز از هرگونه تجمع همکاری بیشتری داشته باشند.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا از مردم خواست در صورت بروز هر گونه علایم بیماری از درمان خودساخته اجتناب و به مراکز درمانی مراجعه کنند.

وی تصریح کرد: مطمئنا دیر مراجعه کردن به مراکز درمانی روند درمان را طولانی‌تر و وخیم‌تر می‌کند.

همچنین در ۲۴ ساعت گذشته ۹۳۷ آزمـایش سریع تشخیص کرونا (RT) در خراسان جنوبی انجام شد و ۲۰۷ مورد مثبت هم از این طریق شناسایی شدند.

بیشترین مبتلایان شناسایی شده از طریق آزمایش سریع با ۱۱۵ مورد مربوط به شهرستان بیرجند است.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا امروز (شنبه) اعلام کرد: ویروس کرونای انگلیسی نوع غالب ویروس در ایران است و سرعت انتشار کرونا در ۱۲ استان بسیار تند است، میزان رعات پروتکل‌های بهداشتی ۵۶ درصد بوده و هفته‌های بسیار سختی را پیش رو داریم.

علیرضا رئیسی افزود: اردبیل، بوشهر، خراسان شمالی و خراسان جنوبی، آذربایجان شرقی، فارس، زنجان، همدان، کرمان، لرستان مرکزی و قم استان‌هایی هستند که شیب افزایشی کرونا در آنها بسیار تند است و باید به شدت مراقبت کرد تا بتوانیم از میزان خسارت کم کنیم.

وی گفت: در برخی استان‌ها که ۱۱ استان هستند، شیب تند است ولی به تندی ۱۲ استان قبلی نیست اما وارد موج چهارم شده‌اند و شیب صعودی این استان‌ها در حال تند شدن است.

روند صعودی شناسایی بیماران مبتلا به کرونا در خراسان جنوبی و بستری بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها از اوایل هفته دوم فروردین امسال آغاز شد و شهرستان بیرجند بیشترین موارد مثبت جدید را در این مدت به خود اختصاص داده است.

خراسان جنوبی که آذر ۹۹ پیک سوم کرونا را پشت سر گذاشت و با کاهش موارد ابتلا، بستری و فوتی کرونا تا اسفند ماه مواجه بود، اکنون سه شهرستان قرمز و هفت شهرستان نارنجی دارد و هیچ شهرستانی در این استان آبی (کم‌خطر) نیست.

آمار روزانه (۲۴ ساعت) مبتلایان به کرونا در خراسان جنوبی از چند روز قبل سه رقمی شده است.