#در_خانه_میمانیم

#شکست_کرونا_مردم_همدلی

#کرونا_را_شکست_میدهیم

#رعایت_بهداشت_فردی

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: روند شیوع ویروس کرونا در خراسان جنوبی همچنان افزایشی است و هفته گذشته ۳۳۹ بیمار تنفسی کرونا مثبت در بیمارستان‌های استان بستری شدند.

 “محمد دهقانی فیروزآبادی”  در نشست ستاد استانی مدیریت کرونا که پس از ارتباط تصویری با ستاد ملی مقابله با کرونا، به ریاست استاندار خراسان جنوبی برگزار شد افزود: نصف این تعداد نیز بیمار تنفسی با تست منفی بستری هستند.

وی بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۴۵۰ بیمار تنفسی در بیمارستان‌های استان خراسان جنوبی بستری هستند که روند کاملا صعودی است اما هنوز به قله پیک پنجم نرسیده‌ایم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: موارد فوتی در این مرحله متناسب با میزان موارد مثبت نیست و میزان مرگ افراد مبتلا به کرونا به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در استان هفته گذشته ۳.۲۵ درصد بوده است.

وی افزود: آمار روزانه موارد مثبت کرونا همچنان در حال افزایش است و تا زمانی که محدود یا متوقف نشود موارد سرپایی مثبت نیز ادامه خواهد داشت.

دهقانی درباره آخرین وضعیت واکسیناسیون کرونا اظهار داشت: در کشور نوبت اول واکسیناسیون برای ۲۳.۶ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال و در استان برای ۲۸.۳ درصد انجام شده است همچنین ۵.۹ درصد جمعیت کشور و ۶.۳ درصد استان دُز دوم را نیز دریافت کرده‌اند.

وی گفت: تا پایان هفته گذشته ۲۷۱ هزار و ۹۴۲ دُز واکسن کرونا در استان دریافت کردیم که ۱۹۸ هزار و ۸۹۶ دُز معادل ۷۳.۱ درصد تزریق شده است.

وی بیان کرد: ثبت‌نام واکسیناسیون تا متولدین ۱۳۵۸ اعلام شد اما با دستور رییس جمهوری سه سال قبل یعنی متولدین ۱۳۶۱ نیز در اولویت قرار گرفت که هنوز امکان ثبت‌نام در سامانه برای این افراد فراهم نشده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: خراسان جنوبی جزو پنج استانی است که گروه سنی بیشتری را زیر پوشش واکسیناسیون قرار می‌دهد اما روزهای تعطیل مردم برای واکسیناسیون مراجعه نمی‌کنند در حالی که تا ۸ هزار نفر ظرفیت روزانه تزریق واکسن داریم.

وی گفت: از امروز واکسیناسیون گروهی انجام نخواهد شد و فقط باید افراد در سامانه مربوطه ثبت‌نام کرده باشند، حتی گروه‌های هدف که استثا هستند باید در این سامانه ثبت‌نام کنند.

دهقانی اضافه کرد: در حال حاضر وضعیت شهرستان‌های خوسف و سرایان زرد رنگ (متوسط خطر)، شهرستان‌های سربیشه و درمیان نارنجی (پرخطر) است و هفت شهرستان دیگر استان در وضعیت قرمز یا خیلی پرخطر قرار دارند.

وی گفت: هفته گذشته ۲ هزار و ۲۷۳ مورد بازدید از اصناف انجام و مشخص شد بهداشت فردی ۹۱.۹ درصد، پروتکل‌های بهداشتی ۸۹.۹ درصد، تهویه مناسب ۸۹.۴ درصد و استفاده از ماسک ۸۹.۸ درصد رعایت می‌شود که در این زمینه ۱۳۲ مورد اخطار و هشت مورد پلمب واحد انجام شد.

دبیر ستاد استانی مدیریت کرونا افزود: در حوزه اداری نیز در این مدت ۶۶ مورد بازدید انجام شد که نشان از رعایت ۱۰۰ درصدی بهداشت فردی، ۹۵.۵ درصد فاصله اجتماعی، ۹۳.۹ درصد تهویه و ۹۲.۴ درصد استفاده از ماسک بوده و نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه جمعیت بالای ۶۰ سال استان بیشترین پوشش واکسیناسیون را داشته‌اند گفت: ۱۵.۵ درصد جمعیت بالای ۷۰ سال استان از انجام واکسیناسیون استقبال نمی‌کنند.

دهقانی با اشاره به اینکه ۸۳ درصد فوتی‌‎های ناشی از کرونا در افراد بالای ۶۰ سال اتفاق می‌افتد یادآور شد: فاصله بین ۹ تا ۱۵ مرداد ۲۳ فوتی داشتیم که ۱۷ نفر مشمول واکسن بودند اما نسبت به واکسیناسیون اقدام نکرده بودند.

وی با اشاره به بازرسی‌های انجام شده در ماه محرم ادامه داد: انجام پذیرایی، توزیع نذری، برپایی ایستگاه صلواتی در محل برگزاری مراسم عزاداری ممنوع است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: در برخی شهرستان‌ها فاصله اجتماعی در مراسم عزاداری رعایت نمی‌شود و برگزاری مراسم در محیط مسقف ممنوع است همچنین تعداد محدودی ایستگاه صلواتی برپا شده که تذکرات لازم داده شده است.

وی بیان کرد: برپایی ایستگاه صلواتی در تمام کشور و استان ممنوع است و رعایت نکردن فاصه‌گذاری در برخی شهرها را داریم.

دهقانی اظهار داشت: در طرح شهید سلیمانی به افرادی که دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نکنند، تذکر داده می‌شود.

وی افزود: برخی باشگاه‌های ورزشی در استان کماکان فعال هستند که نیاز به مدیریت دارد و تقاضا داریم مدیر مربوطه نسبت به مدیریت باشگاه یا بسته شدن مکان اقدام کند.

دبیر ستاد استانی مدیریت کرونا گفت: سازمان تبلیغات اسلامی نیز بر رعایت پروتکل‌ها و شیوه‌نامه‌های بهداشتی در مراسم عزاداری مدیریت داشته باشند تا از توزیع نذری، برپایی ایستگاه صلواتی یا برگزاری مراسم در محیط‌های بسته خودداری شود.

وی بیان کرد: در زمینه محافظت از روستاها در برابر شیوع ویروس کرونا باید با همکاری دهیاری و شوراهای اسلامی در تعطیلات تاسوعا و عاشورا چاره‌اندیشی شود زیرا اگر آلودگی به روستا ورود کند مردم دچار چالش جدی خواهند شد.

با توجه به وضعیت بحرانی کشور در زمینه کرونا، محدودیت‌های جدید در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب و به استان‌ها ابلاغ شد.

براساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا همه اصناف، بانک‌ها و مشاغل دولتی به جز اصناف ضروری از روز دوشنبه ۲۵ مرداد تا روز شنبه ۳۰ مرداد ماه تعطیل شدند.

همچنین از ساعت ۱۲ روز یکشنبه ۲۴ مرداد تا جمعه پنجم شهریور ماه ممنوعیت تردد بین استانی در سراسر کشور و همه جاده‌ها اعمال و همه مجوزهای صادر شده برای تردد لغو خواهد شد.

بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در حال حاضر خراسان جنوبی در روند صعودی شدید پیک پنجم کرونا قرار دارد و شمار بیماران تنفسی بستری در بیمارستان‌های استان به بیش از ۴۵۰ نفر رسیده است.

براساس آخرین رنگ‌بندی شهرستان‌ها از امروز (۲۳ مرداد) که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد، هفت شهرستان خراسان جنوبی در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر)، ۲ شهرستان در وضعیت نارنجی (پرخطر) و ۲ شهرستان در وضعیت زرد (متوسط خطر) است.