رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: روند شناسایی موارد مثبت و بستری بیماران کرونایی استان خراسان جنوبی در خیز پنجم بیماری همچنان افزایشی است.

 “محمد دهقانی” روز شنبه در نشست ستاد استانی مدیریت کرونا که به ریاست استاندار خراسان جنوبی برگزار شد، افزود: هفته گذشته ۲۰۵ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری شدند که از نظر تعداد از مرز خیز چهارم هم گذشته است.

وی گفت: در ارتباط با شاخص‌های متوسط روزانه بستری هم موارد مثبت روند افزایشی و سیر صعودی دارد و از نظر تحلیل سرعت شیوع بیماری هنوز بستری‌ها در حال افزایش است و به ثبات نرسیدیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: نمودار بیماری کووید ۱۹ براساس شاخص‌ها در خراسان جنوبی عمودی و در حال افزایش است که زنگ خطری برای وضعیت قرمز در سراسر استان است.

وی افزود: با وجود اینکه آمار بیماران و افراد بستری افزایش داشته است اما در شمار فوتی‌ها روند کاهشی را داریم.

دهقانی واکسیناسیون کرونا را در کاهش موارد مرگ و میر موثر دانست و گفت: از هفته گذشته میزان ورودی واکسن کرونا به کشور و به طبع آن استان افزایش یافته و واکسیناسیون در ۲ مرکز تجمیعی غدیر و مدیریت بحران خیابان نرجس که هفته گذشته راه‌اندازی شد، ادامه دارد.

وی اظهار داشت: مرکز سوم واکسیناسیون کرونا در بیرجند فردا در سالن ورزشی پردیس دانشگاه علوم پزشکی راه‌اندازی خواهد شد که در افزایش سرعت واکسیناسیون موثر است.

دبیر ستاد استانی مدیریت کرونا با بیان اینکه مراکز تجمیعی در شهرستان‌های فردوس، طبس و قاینات هم فعال هستند گفت: تاکنون ۱۳۹ هزار دز واکسن کرونا وارد استان شده که نسبت به تزریق ۹۶ هزار دز اقدام کردیم.

وی از واکسینه شدن ۳۳.۵ درصد افراد بالای ۶۰ تا ۶۴ سال در استان خبر داد و افزود: این آمار برای گروه هدف ۶۵ تا ۶۹ سال ۴۴.۵ درصد، ۷۰ تا ۷۴ سال ۷۵ درصد، ۷۵ تا ۷۹ سال ۷۵ درصد و ۸۰ سال به بالا ۸۴ درصد رسیده است.

دهقانی بیان کرد: ازدحام جمعیت هفته گذشته در مراکز تجمیعی برگرفته از اختلال در سامانه ثبت‌نام بوده است که در یک روز برای پنج هزار نفر پیامک ارسال شده بود و مدیریت شد.

وی گفت: متاسفانه برخی افراد نوبت دریافت می‌کنند اما به مراکز برای دریافت واکسن مراجعه نمی‌کنند در حالی که ظرفیت برای واکسینه شدن پنج تا ۶ هزار نفر در روز وجود دارد و در یک روز توانستیم هشت هزار و ۸۷۰ دز واکسن را تزریق کنیم که یک رکورد است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: افراد بالای ۷۰ سال نیاز به نوبت ندارند و می‌توانند هر زمان به مراکز مراجعه کنند لذا درخواست داریم برای مدیریت بهتر واکسیناسیون مردم همراهی لازم را داشته باشند.

وی همچنین از بازدید ۲ هزار و ۳۳۵ واحد صنفی در هفته گذشته خبر داد و گفت: رعایت بهداشت در صنوف ۹۳ درصد، پروتکل‌های بهداشتی ۸۳ درصد و استفاده از ماسک ۸۹ درصد بوده است که به ۱۳۲ صنف اخطار و سه مورد پلمب شده است.

دهقانی بیان کرد: در این مدت ۹۸ درصد پروتکل‌ها در ادارات رعایت شده و رعایت تهویه مناسب ۹۷ درصد و استفاده از ماسک ۹۸ درصد بوده است.

وی گفت: در تعطیلات گذشته برخی پروتکل‌ها اعم از بازار دام، کشتارگاه‌ها، آرامستان‌ها، مراسم عزا و عروسی و نماز عید رعایت نشد و این مهم در ارتباط با باشگاه‌های ورزشی و پمپ بنزین‌ها همچنان به قوت خود باقی است.

دبیر ستاد استانی مدیریت کرونا افزود: باشگاه‌ها از تهویه مناسب برخوردار نیستند و پمپ بنزین‌ها نسبت به تامین لوازم بهداشتی اقدام نمی‌کنند.

خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و در حال حاضر شهرستان‌های بیرجند، قاینات، زیرکوه، طبس و نهبندان در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر)، سربیشه، درمیان و فردوس نارنجی (پرخطر) و بشرویه، خوسف و سرایان در وضعیت زرد (متوسط خطر) هستند.