#در_خانه_میمانیم

#شکست_کرونا_مردم_همدلی

#کرونا_را_شکست_میدهیم

#رعایت_بهداشت_فردی

 

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا خراسان جنوبی گفت: موارد کرونا مثبت سرپایی در این استان افزایشی است و با ادامه این روند آمار بستری در بیمارستان‌ها هم افزایش می‌یابد.

غلامرضا شریف‌زاده افزود: میزان مراجعه‌کنندگان به مراکز سرپایی و درمانی مجددا از مهر امسال افزایش یافت و رکورد تست مثبت روزانه در یک ماه گذشته شکسته شده به طوری که از ۱۲۷ مورد در اول آبان به ۲۱۲ نفر تا شامگاه گذشته رسیده است.

وی گفت: در شبانه‌روز منتهی به ششم آبان ماه، ۲۶۰ آزمایش مولکولی تشخیص کرونا در استان خراسان جنوبی انجام شد که در نتیجه ۸۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ و از ۷۱۱ آزمایش سریع نیز ۱۲۳ بیمار جدید شناسایی شدند.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۱۶۰ بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد تست کرونای ۶۰ نفر مثبت بوده است و هشت نفر در آی سی یو بستری هستند.

وی کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تجمع‌ها و برگزاری مراسم جشن و عزا را از مهمترین دلایل شیوع مجدد ویروس کرونا عنوان کرد و گفت: میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان خراسان جنوبی به زیر ۵۰ درصد رسیده است که تداوم این روند خیز ششم بیماری را به دنبال خواهد داشت.

شریف‌زاده با اشاره به ادامه واکسیناسیون عمومی، آن را در کاهش موارد ابتلا و شدت بیماری موثر دانست و اضافه کرد: تاکنون ۸۰۴ هزار و ۳۹۶ دز واکسن کرونا در خراسان جنوبی تزریق شده است که از این تعداد ۴۹۵ هزار و ۹۲۱ نفر دز اول، ۳۰۸ هزار نفر دز دوم و ۳۸۰ نفر دز سوم (یادآور) را دریافت کرده‌اند.

خراسان جنوبی با ۱۱ شهرستان تیر امسال در شروع خیز پنجم شیوع کرونا قرار گرفت و شهریور ماه از قله موج پنجم عبور کرد.

اولین مورد قطعی ابتلا به ویروس کرونا در شهر بیرجند چهارم اسفند ۱۳۹۸ گزارش شد و این استان تاکنون پنج موج بیماری کووید۱۹ را پشت سر گذاشته است.

حدود ۴۵ روز پس از فروکش کردن موج پنجم کرونا در خراسان جنوبی رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از افزایش تدریجی موارد سرپایی و بستری در بیمارستان‌های استان خبر داد و گفت: اگر این روند تداوم داشته باشد قطعا ما در مسیر شروع موج بعدی کرونا قرار خواهیم گرفت.

محمد دهقانی ۲۵ مهر امسال اظهار داشت: هفته گذشته شاهد افزایش تدریجی و مختصر مراجعه‌کنندگان هم سرپایی و هم بستری به بیمارستان‌های سطح استان بودیم که باعث شد استان خراسان جنوبی در زمره هفت استانی در کشور قرار بگیرد که افزایشی را در میزان بستری‌ها نشان می‌دهند.

براساس آخرین رنگ‌بندی در خراسان جنوبی سه شهرستان در وضعیت نارنجی (پرخطر)، هفت شهرستان در وضعیت زرد (متوسط خطر) و یک شهرستان در وضعیت آبی (کم‌خطر) است.