مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی گفت: استان خراسان جنوبی در حال حاضر تعداد ۱۴ روستای هدف گردشگری مصوب دارد که به جذب گردشگر در استان کمک می کند.

 هادی شاه‌وردی اظهار کرد: روستاهای افین، فورگ، خور، کریمو، باغستان، خرو، اصفهک، ازمیغان، نایبند، سرند، ملوند، پیرحاجات، ماخونیک و چنشت، ۱۴ روستای هدف گردشگری استان در حال حاضر هستند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی تاکید کرد: ملاک اینکه یک روستا در فهرست روستاهای هدف گردشگری کشور قرار بگیرد، فقط توسط وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تعیین و مصوب می‌شود.

افزود: روستاهای هدف گردشگری دارای منابع و جاذبه‌هایی همچون بافت‌های تاریخی ارزشمند و معماری زیبا، آثار تاریخی و فرهنگی شاخص و منحصربه‌فرد، صنایع‌دستی فاخر، آداب و رسوم خاص و یا چشم‌اندازهای طبیعی، تفرجگاه‌ها، مزارع، آبشارها و … هستند.

شاه‌وردی گفت: روستاهای استان ظرفیت‌های بالای دارند و در حال حاضر در استان یک روستای جهانی و یک روستای ملی در حوزه صنایع دستی داریم و یک روستای از استان نیز کاندیدای ثبت به عنوان دهکده جهانی گردشگری است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی افزود: روستاهای استان دارای جاذبه‌های دیدنی فراوانی هستند ولی اینکه علاوه بر این ۱۴ روستا، روستایی به عنوان هدف گردشگری معرفی شود منوط به ارزیابی، رتبه‌بندی و انتخاب روستا از سوی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است و نمی‌توان طبق برداشت عموم و بر اساس سلایق یک روستا را به عنوان روستای هدف گردشگری معرفی کرد و درخواست تأمین زیرساخت‌های گردشگری را داشت.

شاه وردی خاطر نشان کرد: روستاها و گردشگری روستایی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و همیشه از دغدغه‌های این اداره‌کل بوده و تلاش کرده‌ایم نسبت به شناسایی، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در این حوزه اقدام کرده و برنامه‌ریزی‌های خوبی صورت گرفته و در دست اقدام است.

وی یادآور شد: امیدواریم بزودی شاهد افزایش تعداد روستاهای هدف گردشگری در سطح استان باشیم.

نوشته و خبر نگار : احمد کاشانی  دبیر سرویس گردشگری و میراث و ا.حسن پور