مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی از رشد ۵۰ درصدی تسهیلات بند “الف” تبصره ۱۸ قانون بودجه خبر داد و گفت: امسال سهم استان از محل این تسهیلات از ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به سه هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

 مجتبی ذاکریان  در نشست خبری اظهار داشت: از محل تسهیلات بند “الف” تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ تاکنون ۸۶۸ میلیارد تومان تسهیلات به هزار و ۳۳۶ طرح پرداخت شده است.

وی عنوان کرد: پرونده مالیاتی برخی واحدهای معدنی و تولیدی در سایر استان‌ها بوده که با انتقال پرونده‌ها یا واریز سهم استان، در ۹ ماه ابتدای امسال، این واحدها ۱۲۳ میلیارد تومان مالیات پرداخت کردند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی افزود: فرایند مستمر انتقال پرونده‌های مالیاتی را همچنان پیگیری خواهیم کرد و در سفر وزیر اقتصادی و دارایی به خراسان جنوبی و به دستور این مقام مسوول، این روند تسریع شده است.

ذاکریان با اشاره به اینکه در سفر وزیر اقتصادی و دارایی موضوع بخشودگی جرایم مالیاتی مطرح و پیگیری‌هایی لازم هم صورت گرفته که امیدواریم به نتیجه برسد، اضافه کرد: ما مدعی العموم سرمایه گذاران داخلی و خارجی در استان هستیم و از آنان حمایت می‌کنیم.

وی در ادامه از مودیان مالیاتی که ادعای غیرعادلانه بودن مالیاتشان را دارند، خواست که به هیات موضوع ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات مستقیم مراجعه کنند.

ذاکریان اظهار داشت: تبدیل خراسان جنوبی به اولین استان بدون بیکار کشور خواسته هیات دولت است و به عنوان یکی از مصوبات دور دوم سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی، این موضوع هم مطرح شد که شخص رئیس جمهور بر این موضوع تاکید کردند.

وی افزود: قرار است این طرح در یک بازه زمانی سه ساله اجرایی شود؛ نرخ بیکاری در خراسان جنوبی دو درصد از میانگین کشوری کمتر است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: در حال حاضر نرخ بیکاری در خراسان جنوبی حدود ۷.۱ درصد است و نرخ بیکاری هیچگاه به صفر نمی‌رسد و اگر نرخ بیکاری به حدود سه درصد برسد برای ما مطلوب خواهد بود.

ذاکریان با اشاره به اینکه ۸۴ درصد جمعیت استان تحت پوشش سهام عدالت هستند، گفت: در آذرماه سال جاری برای افرادی که ارزش سهام عدالت آن یک میلیون تومان بود مبلغ یک میلیون و ۱۲۸ هزار تومان سود و برای سایر افراد، به تناسب ارزش سرمایه گذاری سود سهام عدالت واریز شده است.

وی افزود: در مجموع از ابتدا تاکنون، برای افرادی که ارزش اولیه سهام عدالت آنان ۴۹۲ هزار تومان بوده یک میلیون و ۵۱۲ هزار تومان، برای افرادی که ارزش اولیه سهام عدالت آنان ۵۳۲ هزار تومان بوده، یک میلیون و ۶۳۴ هزار تومان و برای افرادی که ارزش اولیه سهام آنان یک میلیون تومان بوده، سه میلیون و و ۵۱ هزار و ۷۰۰ هزار تومان سود واریز شده است.

ذاکریان از مردم خواست اگر مشکلی در پرداختی‌های سود سهام عدالت دارند از طریق تلفن گویای ۱۵۶۹ پیگیری کنند.

وی در خصوص اطلس سرمایه گذاری خراسان جنوبی هم گفت: تاکنون ۵۱ لایه اطلاعاتی از پهنه ۱۵ میلیون هکتاری خراسان جنوبی شناسایی شده و در مجموع ۱۱۷ قطعه زمین در قالب ۹۰ طرح سرمایه گذاری آماده و پیشنهاد به سرمایه گذاران داریم.

ذاکریان با تاکید براینکه تا پایان بهمن ماه اطلس سرمایه گذاری تحت وب خواهد شد، بیان کرد: در این صورت فرایند اخذ استعلام از دستگاه‌های اجرایی و زمان‌بر شدن آن حذف و نیازی به مراجعه حضوری سرمایه گذار نخواهد بود.

وی با بیان اینکه اعتبار تملک دارایی خراسان جنوبی یک‌هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان است، خاطرنشان کرد: پیشتر ۳۰۰ میلیارد تومان در این حوزه تخصیص داشتیم و اخیرا هم ۳۵۰ میلیارد تومان ابلاغ شده است؛ دستگاه‌های اجرایی برای جذب این اعتبار باید شتاب به خرج دهند و اگر اسناد مالی سازمان‌ها و ادارات آماده است در این زمینه تعلل نکنند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان تعداد شکوائیه‌های واصله در این زمینه از سال ۹۷ تا ۱۴۰۱ را دو هزار و ۸۹۴ مورد اعلام کرد و افزود: میانگین رسیدگی به شکایات بیش از یک سال بوده که در حال حاضر به پنج ماه کاهش یافته است.

ذاکریان با اشاره به اینکه از ابتدای دولت سیزدهم میزان سرمایه گذاری مصوب در استان از ۹۹۱ میلیون دلار به یک‌هزار و ۲۳۳ میلیون دلار رسیده و این رقم رشد ۲۴ درصدی دارد، خاطرنشان کرد: همچنین میزان جذب سرمایه گذاری وارده به خراسان جنوبی از ۸۷ میلیون دلار به ۹۱.۲ میلیون دلار رسیده و رشد ۴.۸ درصدی دارد.

وی افزود: تعداد پروژه‌های دارای مجوز سرمایه گذاری خارجی در استان از ۱۶ پروژه در آذرماه سال ۱۴۰۰ به ۲۲ پروژه در آذرماه سال جاری رسیده که رشد ۳۷ درصدی دارد.

ذاکریان اظهار داشت: در حال حاضر ۱۳ پروژه سرمایه گذاری خارجی با سرمایه گذاری مصوب به مبلغ ۱۵۳.۷ میلیون دلار فعال و در حال بهره‌برداری، دو پروژه با سرمایه مصوب ۶۰.۶ میلیون دلار در حال ساخت و هفت پروژه سرمایه گذاری خارجی با سرمایه گذاری بالغ بر ۴۰۴.۵ میلیون دلار در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: سرمایه گذاران خارجی دارای مجوز سرمایه گذاری خارجی در استان تبعه‌های کشورهای چین، آفریقای جنوبی، آلمان، افغانستان، ترکیه، پاکستان و عراق هستند.

ذاکریان هم چنین از افتتاح چند پروژه همزمان با ایام الله دهه فجر در استان خبر داد و گفت: افتتاح اتاق سرور اداره‌کل، استانداردسازی اوراق بهادار و بهره‌برداری از واحد کنسانتره سنگ آهن زیرکوه از جمله این پروژه‌هاست.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور