مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی گفت: مصرف گاز طبیعی در بخش‌های خانگی و دولتی استان روز گذشته در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۲۶ درصد افزایش یافت.

سید محمود هاشمیافزود: با توجه به کاهش چشمگیر دما و افزایش مصرف گاز طبیعی در چند روز اخیر، از مشترکان انتظار می‌رود برای پایداری شبکه‌های گازرسانی در مصرف گاز طبیعی صرفه‌جویی کنند.

وی با تاکید بر اینکه صرفه‌جویی و درست مصرف کردن به معنای مصرف نکردن نیست گفت: مشترکان می‌توانند با رعایت برخی موارد ساده از قبیل پوشیدن لباس مناسب فصل سرما، نصب پرده‌های ضخیم پشت پنجره‌ها و تنظیم دمای رفاه بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتیگراد میزان مصرف گاز خود را تا حد زیادی کاهش دهند.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی همچنین با اشاره به بخشنامه معاون اول رییس جمهوری، از تمامی ادارات و سازمان‌های دولتی خواست با روشن کردن وسایل گرمایشی یک ساعت پیش از آغاز کار و خاموش کردن آنها یک ساعت قبل از پایان وقت اداری و نیز خاموش کردن وسایل گرمایشی غیرضروری در روزهای تعطیل و عایق‌بندی لوله‌های موتورخانه نسبت به صرفه‌جویی در مصرف گاز طبیعی اقدام کنند.

وی همچنین از مسوولان ادارات خواست با رعایت دمای رفاه (۱۸ تا ۲۱ درجه در فضای بسته و دمای ۱۸ درجه در راهروها و فضاهای عمومی و سرپوشیده) نسبت به کاهش مصرف گاز طبیعی اهتمام ورزند.

هاشمی همچنین تعمیر و سرویس سامانه‌ها و وسایل گرمایشی از جمله موتورخانه‌ها و نصب سامانه پایش هوشمند در آن و استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد با برچسب انرژی بالا را از جمله راه‌های صرفه‌جویی در مصرف گاز در ادارات و سازمان‌های دولتی عنوان کرد.

وی افزود: امسال نیز مانند سال‌های گذشته رعایت بخشنامه صرفه‌جویی در ادارات استان توسط بازرسان شرکت گاز مورد پایش قرار می‌گیرد و در صورت تخلف از موارد مندرج در بخشنامه، اخطاریه برای دستگاه اجرایی صادر خواهد شد که در صورت ترتیب ندادن اثر می‌تواند منجر به قطع جریان گاز نیز شود.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی همچنین از واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی خواست در این روزها حتما از سوخت دوم استفاده کنند.

تداوم سرما و یخبندان شبانه که در هفته‌های اخیر اغلب روزها استان خراسان جنوبی را فرا گرفته، در هفته جاری تا روز چهارشنبه قابل پیش بینی است.