🔹استاندار خراسان جنوبی گفت: رسانه ها یکی از مهمترین تریبون ها و نهادها برای رشد عقلانیت در جامعه می باشند.
🔹به گزارش وابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ ملانوری با بیان این مطلب در نشست هم اندیشی اصحاب رسانه استان خاطرنشان کرد: دانشگاه ها، حوزه های علمیه، علما، اندیشمندان ، رسانه ها و … همه تریبون هایی برای اطلاع رسانی درست و شفاف هستند که در این بین رسانه ها جایگاه مهمتری دارند.
🔹وی تأکید نمود: رسانه باید با صداقت و شفافیت به نقد و تحلیل بپردازد و کسی که بخواهد این قدرت نقد و تحلیل را از رسانه بگیرد، مجرم تلقی می شود.
🔹به گفته وی؛ رسانه باید ضمن نقد سازنده و تجزیه و تحلیل مسایل،راهکارها و پیشنهاداتی را در راستای رفع مشکلات ارائه نماید.
🔹استاندار رعایت حقوق شهروندی از طریق تبادل اطلاعات را از رسالت های رسانه برشمرد و گفت: این حق مدیر است که اقدامات و برنامه های خود را از طریق رسانه به گوش مردم برساند و مردم هم حق دارند که در جریان کارها قرار بگیرند و از آن چه انجام می شود، مطلع گردند.
🔹ملانوری تأکید نمود: اگر این تبادل اطلاعات با شفافیت صورت نگیرد، حق دو طرف ضایع شده است.
🔹وی اظهار داشت: من اعتقاد دارم رسانه در جامعه، امنیت روانی ایجاد می کند به همین دلیل مشاوران خوبی هستند که باید از این قابلیت آنها به درستی استفاده شود.
🔹استاندار با تأکید بر این که رسانه، دانش و آگاهی به جامعه تزریق می کند، گفت: مردم از طریق رسانه ها نسبت به مسایل پیرامون خود آگاهی پیدا می کنند و از جهل و بی اطلاعی فاصله می گیرند.
🔹ملانوری با بیان این که تعریف جهل در زمان های مختلف، متفاوت است، گفت: در شرایط فعلی اگر کسی امکانات و ظرفیت های موجود را نشناسد و نتواند با استفاده از آن ها زندگی مناسبی برای خود فراهم کند، در جهل به سر می برد.

🔹وی متذکر شد: رسانه ها با رشد عقلانیت این فرصت را فراهم می آورند که همه افراد جامعه بدانند چطور و چگونه از ظرفیت های موجود استفاده نمایند.
🔹استاندار با تبیین شرایط استان خاطرنشان کرد: از یک طرف می گوییم خراسان جنوبی با وجود ذخایر غنی معدنی، محصولات استراتژیک، ظرفیت های گردشگری، شخصیت های صاحب نام و … استانی غنی است و از طرفی بر این باوریم که با این همه پتانسیل، محروم و کم برخوردار می باشد.
🔹ملانوری افزود: مهمترین علت این است که همه ما در بخش دولتی و غیردولتی به این فهم و درک مشترک نرسیده ایم که چطور می توانیم از این ظرفیت ها در راستای رفع کاستی ها و نیازهای استان استفاده کنیم.
🔹وی، استان یزد را مثال زد و گفت: یزد، استانی کویری می باشد که با شرایط مشابه خراسان جنوبی رتبه اول کنکور، رتبه برتر تولیدات گلخانه ای، رتبه اول پرورش شیلات، رتبه برتر صنایع و اشتغال را از آن خود کرده است.
🔹به گفته وی؛ این توفیق یزد به خاطر درک درست از موقعیت موجود و پیش بینی راهکارهایی برای از بین بردن محدودیت هاست.
🔹استاندار در بخشی از سخنانش از روابط عمومی ها به عنوان قلب دستگاه های اجرایی یاد کرد و گفت: روابط عمومی ها چون حوزه ارتباط گیری با رسانه ها هستند، باید قوی باشند.
🔹ملانوری تأکید نمود: مدیران دستگاه های اجرایی مکلفند ضمن تقویت حوزه روابط عمومی، به پاسخگویی به مطالبات رسانه ها توجه داشته باشند.
🔹وی در پاسخ به درخواست های مطرح شده از سوی نمایندگان رسانه ها توضیحات جامعی ارائه نمود و ضمن اشاره به راهکارهایی برای رفع نیازهای رسانه های استان گفت:رسانه های استان باید پایگاهی قوی داشته باشند و این از رسالت های خانه مطبوعات است که به دنبال راهکاری برای ایجاد درآمد پایدار برای رسانه ها باشد.

🔹استانداربا تأکید بر این که به رسانه، اطلاع رسانی و روابط عمومی اعتقاد دارم، اظهار داشت: برای پیگیری هر چه بیشتر مطالبات رسانه ها، از بین جامعه رسانه ای استان، مشاور رسانه ای منصوب خواهم کرد.
🔹ملانوری اظهار امیدواری کرد: با کمک رسانه ها بتوانیم ظرفیت های استان را بیشتر از قبل معرفی کرده و از آنها در راستای رفع محرومیت ها استفاده نماییم.
🔹شایان ذکر است: در ابتدای جلسه، مدیرعامل خانه مطبوعات با اشاره به این که خراسان جنوبی ۶ روزنامه، ۲۶ پایگاه خبری و ۲۳۰ خبرنگار فعال دارد به تشریح موقعیت رسانه های استان پرداخت و بعد از آن تعدادی از نمایندگان جامعه رسانه ای استان از مشکلات حوزه فعالیتی خود گفتند که با پاسخ استاندار مبنی بر پیگیری مطالبات و خواسته ها مواجه شد.