سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: ذخیره قطعی مواد معدنی استان در نیمه نخست سال جاری به میزان ۱۳ میلیون و ۱۰۴ هزار تن افزایش یافت.

حجت ایمان طلب روز یکشنبه اعلام کرد: ۶ ماه ابتدای سال جاری ۱۴ فقره پروانه بهره‌برداری معدنی با سرمایه‌گذاری ۱۳۵ میلیارد و ۶۳۰ میلیون ریال در خراسان جنوبی صادر شد.

وی افزود: مجموع استخراج سالانه این تعداد پروانه ۲۵۴ هزار و ۴۹۰ تن است که برای استخراج مواد معدنی سنگ آهن، مس، کلسیت، سنگ لاشه، بنتونیت، باریت، خاک صنعتی، مرمریت و انواع سنگ‌های تزئینی صادر شده است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به نقش پررنگ و موثر معادن در ایجاد اشتغال افراد بومی و مهاجرت معکوس به روستاها تصریح کرد: با صدور این تعداد پروانه در نیمه نخست امسال برای حدود ۸۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد شده است.

وی گفت: بیشترین تعداد پروانه‌های بهره‌برداری صادره در این مدت در حوزه شهرستان‌های قاینات و بشرویه بوده است.

با انجام عملیات ژئوفیزیک هوایی که از سال ۹۲ در استان خراسان جنوبی آغاز شد و شناسایی ظرفیت‌های معدنی در عمق زمین تاکنون ۲۰۰ نقطه امیدبخش معدنی با مساحت بیش از ۲۰ هزار کیلومتر مربع حاصل مطالعات پهنه‌های اکتشافی در این استان شناسایی شده است.

براساس این نقاط امیدبخش، شرکت‌ها کارهای اکتشافی را ادامه می‌دهند و به محض اینکه به پروانه اکتشاف رسید و مشخص شد که چه ماده معدنی وجود دارد، واگذاری از طریق مزایده انجام خواهد شد.

خراسان جنوبی از استان‌های معدنی کشور به شمار می‌رود و براساس آخرین آمار رسمی از ۶۵ نوع ماده معدنی شناخته شده در ایران، ۴۲ نوع آن در خراسان جنوبی وجود دارد.