معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: از جمله اولویت‌های برنامه‌های فرهنگی توجه به منش و شخصیت دکتر راشد محصل و معرفی هرچه بیشتر ایشان به قشر جوان است.

محمود رمضانی پاظهار کرد: محمدرضا راشدمحصل در خردادماه سال ۱۳۱۵ هجری شمسی در خانواده‌ای روحانی در روستای افضل‌آباد ماژان از توابع خوسف بیرجند متولد شد، پس از اتمام تحصیلات مقدمانی در بیرجند در سال ۱۳۳۳ به خدمت فرهنگ درآمد و پس از طی دوره‌های عالی تحصیلی در سال ۱۳۵۳ مدرک دکترای زبان و ادبیات فارسی گرفت.

وی افزود: همکاری با فرهنگستان زبان و ادبیات، عضو هیئت علمی دانشگاه جندی‌شاپور اهواز، همکاری با شورای کتاب کودک، تدوین دایرهالمعارف (قاموس)، تدریس در دانشگاه تبریز، همکاری با دانشکده ادبیات مشهد و دانشگاه بیرجند، عضو هسته قطب علمی فردوسی‌شناسی و عضو هیئت مدیره فرهنگسرای فردوسی از جمله فعالیت‌های این استاد فرهیخته است‌.

رمضانی با بیان اینکه‌ ایشان کتاب‌های نفیسی تالیف و چاپ کردند، افزود: محمدرضا راشد محصل از اساتید برجسته ادبیات در سطح کشور بود. اخلاق مداری، تواضع در عین باسوادی و همچنین تعالی شخصیتی در ایشان متجلی بود.

وی با اشاره به شخصیت متعالی ایشان در برخورد با شاگردان خود، تصریح کرد: هیچ گاه ایشان در مقابل شاگرد خود احساس بلندمرتبگی نکرده و همواره در پی رفع مشکلات دانشجویان خود بودند.

معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با بیان اینکه بارها از شاگردانشان شنیده‌ایم که اگر دانشجویی در کلاس درس سؤالی داشت به او تمام و کمال گوش فراداده و با اینکه سطح علمی بالایی داشته هیچ گاه از شنیدن نظرات دانشجویان دست برنداشتند.

رمضانی با بیان اینکه فرهنگ ما مدیون چنین افرادی است، ادامه داد: در زمان حیات ایشان بزرگذاشت‌هایی برگزار شد که البته لازم است بیشتر از این حد به ایشان و آثارشان پرداخته شود.

وی یادآور شد: قطعاً طبق برنامه‌ریزی‌ها با انجمن مفاخر جهت معرفی شخصیت ایشان برنامه‌هایی طرح ریزی خواهد شد، البته که این معرفی‌ها باید در زمان حیات این افراد باشد.

معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی بیان کرد: سعی خواهیم کرد با معرفی این شخصیت مانع از فراموشی منش و شخصیت ایشان شویم و حتماً در اولویت‌های برنامه‌های فرهنگی طرح‌ریزی خواهد شد.

گفتنی است؛ مراسم تشییع و خاکسپاری زنده‌یاد محمدرضا راشد محصل، پژوهشگر و استاد ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد، جمعه ۲۱ مهر ساعت ۱۰ در بهشت رضا بلوک ۴۲ (قطعه نام‌آوران) برگزار خواهد شد.

همچنین مراسم ترحیم این استاد فقید دانشگاه فردوسی روز شنبه ۲۲ مهر ساعت ۱۹:۳۰ تا ۲۱ در مسجد غدیر باباعلی واقع در بلوار ارشاد برگزار می‌شود.

نوشته و خبرنگار : دکتر  ا . زارعی دبیر سرویس پزشکی و سلامت و ا حسن پور