نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: دشمنان آگاهانه و کارشناسی شده در پی این هستند تا منکرات را پیاده و معروفات را از بین ببرند لذا وظیفه داریم زمینه را برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر هموار کنیم.

 حجت‌الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی در دیدار با دبیران ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان افزود: دشمنان دیدگاه‌ها را عوض، القا و شبهه کرده‌اند و اگر این مسیر هموار نشود زمینه اجرای امر و نهی در جامعه پیش نمی‌آید.

وی بیان کرد: ۲ فریضه امر به معروف و نهی از منکر به نسبت سایر فرائض و کارهای خیر مثل دریایی است در مقابل ترشح آب دهان، که اگر انجام شود همه آنها حفظ می‌شود اما اگر در این باره کوتاهی شود همه ضایع می‌شوند.

امام جمعه بیرجند با بیان اینکه در این جریان موارد و وظایف با هم متفاوت است اظهار کرد: بخشی از آنها که خیلی هم مهم و راه آن بالا بردن سطح جامعه است، مسائل پیشگیری از منکرات و جاسازی معارف است.

وی ادامه داد: به این دلیل که استعمارگرها حدود ۲۰۰ سال است که به کشورهای اسلامی رسیده‌اند در حالی‌که ۵۰۰ سال در سطح جهان استعمارگری کرده‌اند و این شیطنت تجربه کمی نیست.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی عنوان کرد: دشمنان به صورت کارشناسی شده و آگاهانه در پی این هستند تا منکرات را پیاده و معروفات را از بین ببرند لذا بخشی از کار ما مربوط به این است که زمینه امر به معروف و نهی از منکر را هموار کنیم چون آنها دیدگاه‌ها را عوض و القا و شبهه کرده‌اند و اگر این مسیر هموار نشود زمینه اجرای امر و نهی پیش نمی‌آید.

وی افزود: آنها بگونه ای عمل کرده‌اند که در نتایج نهایی در امر به معروف و نهی از منکر با القائات و تبلیغات برای هر یک طرفدار ساخته و دوقطبی و چندقطبی ایجاد می‌کنند لذا خیلی هوشیاری می‌خواهد تا این سلاح را از دشمنی که ۲۰۰ سال کار کرده و مردم را فاسد، معتاد، دزد، بی‌اعتقاد، حیران و سرگردان کرده است بگیریم.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبادی بیان کرد: در شیوه‌هایی که رهبر فرزانه انقلاب عمل می‌کنند کاملا این مساله را مدنظر دارند لذا پیش از هر چیز باید شیوه‌های برخورد ما در این زمینه سازی بگونه‌ای باشد که فرد مورد نظر بفهمد او را دوست داریم.

وی تصریح کرد: قبل از هر برخوردی با فردی که منکر انجام می‌دهد باید به او تفهیم کنیم که دلسوز او هستیم و دشمنان می‌خواهند او را صید کنند چون هر منکری یک نوع صید برای دشمن است.

امام جمعه بیرجند با تاکید بر اینکه در انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر با دو طیف مردم و مسئولان مواجه‌ایم گفت: مدیران و مسئولان در رده‌های مختلف باید ضمن رعایت همه قوانین و وظایف خود در دستگاه مربوطه، امر به معروف و نهی از منکر را در زیرمجموعه انجام دهد و نسبت به این قضیه پاسخگو باشد.

وی ادامه داد: همچنین توقع داریم مسئولان رده‌های پایین‌تر نیز در این زمینه تاثیرگذار بوده و خود و کشورشان را یاری کنند این توقع به جایی است.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبادی بیان کرد: مساله دیگر، احیای امر به معروف و نهی از منکر به وسیله خود مردم به عنوان پیکره اصلی جامعه است، چون قبل از انقلاب با سلطه همه جانبه، شکنجه‌گاه‌ها و هیبت‌های کاذبی که استبداد داشت جرات را از مردم گرفته بودند اما در انقلاب مردم با آنها مبارزه کرده و حماسه بزرگ انقلاب را به سرانجام رسانند.

وی اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که در ۴۵ سال گذشته داشته‌ایم اینکه در بعضی از مقاطع دولت‌های نفوذی روی کار آمدند که مستقیم یا غیرمستقیم جرات مردم را از آنها گرفتند و اعتماد مردم را از پشتیبانی که مسئولان باید از آنها داشته باشند سلب کردند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: در دولت انقلابی و مردمی سیزدهم با اینکه چاله‌های زیادی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و سایر جلوی دولت بود مسیر را هموار کرده است اکنون شرایط مساعدتر و پشتیبانی‌ها، اجرای قانون و پیگیری‌ها بیشتر است.

وی یادآور شد: امیدواریم شرایطی فراهم شود که ستادها بتوانند افرادی که از نظر روحیه، بینش، آگاهی‌ها، سیاسی و سایر قدرت بیشتری دارند را در ردیف‌های اول قرار دهند و جوانان برومند را وارد این صحنه کنند تا بتوانیم نتایج خوبی بگیریم.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبادی افزود: دشمن کاملا کارشناسی شده عمل می‌کند و اخیرا منکرات و فساد را از ناحیه زنان بر جامعه تحمیل کرده است همانطور که در گذشته و دوران طاغوت هم در این قضیه گسترده عمل کرده بود که انقلاب جلوی آن را گرفت.

وی بیان کرد: اول زنان را فاسد می‌کنند تا جوانان را از این طریق به فساد بکشانند همانطور که در قرآن و احادیث آمده وقتی زنان زمین‌گیر شدند امر به معروف و نهی از منکر هم زمین‌گیر می‌شود.

امام جمعه بیرجند گفت: اگر تبلیغات بیگانه در انجام انواع منکرات و نفی معروف ادامه یابد دیدگاه‌ها عوض می‌شود و دید عقلانی جای خود را به دید نفسانی و حیوانی می‌دهد.

وی افزود: در مقطع کنونی پایگاه دین الهی مستحکم شده و آنچه دشمنان عمل می‌کنند مانند غزه، به رسوایی بدتر آنها می‌انجامد لذا امروز دنیا حرف شما را می فهمد و مردم از کشورهای غربی و دولت‌ها جدا می‌شوند چون شما با دلیل حرف می‌زنید بنابراین امروز بیداری حاصل شده و فردای دنیا مال اسلام است.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور