#خراسان_جنوبی_استان_پاک

#شکست_کرونا_مردم_همدلی

#کرونا_را_شکست_میدهیم

#رعایت_بهداشت_فردی

 

 

رییس سازمان ساماندهی مشاغل شهرداری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری بیرجند گفت: به منظور رعایت بهداشت عمومی و پیشگیری از انتشار ویروس کرونا و صیانت از سلامت آحاد مختلف مردم دستفروشان سطح شهر از هفته آینده ساماندهی می‌شوند.

احمد لطایفی افزود: چهارشنبه بازار بیرجند را این هفته برای حفاظت از سلامت جامعه تعطیل کردیم اما شاهد افزایش دستفروشان در نقاط مختلف شهر به خصوص بازار غیررسمی سه راه اسدی شهر بیرجند هستیم.

وی با تاکید بر اینکه محل مذکور زمین شخصی بوده که به صورت غیرمجاز افراد اقدام به دستفروشی میوه و تره بار می‌کنند افزود: تعطیل کردن این بازارهای غیررسمی نیازمند دستور مقامات بالاتر و دادستان است که پیگیر این موضوع به خاطر اهمیت مسئله ویروس کرونا هستیم.

رییس سازمان ساماندهی مشاغل شهرداری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری بیرجند گفت: امیدواریم از هفته آینده با دستور شخص فرماندار بتوانیم به طور کامل این بازارهای غیررسمی را تعطیل و در محل بازار بلوار مسافر دستفروشان را ساماندهی کنیم.

وی با اشاره به زیرساخت‌های موجود در بازار بلوار مسافر گفت: هم اکنون با صرف چهار میلیارد تومان اعتبار، ۲۳۵ غرفه، سرویس بهداشتی و پارکینگ در این بازار مهیا شده و آمادگی داریم غرفه‌ها را به مدت یک ماه رایگان در اختیار دستفروشانی که مستقر می‌شوند، قرار دهیم.

لطایفی هدف اصلی از ایجاد بازارهای محله را ساماندهی دستفروشان سطح شهر اعلام کرد و افزود: امید است با توجه به اهمیت سلامت شهروندان این موضوع جدی گرفته شده و با شهرداری همکاری شود.

وی گفت: روز گذشته پیرو تصمیم تعطیلی چهارشنبه بازار در بیرجند از آنجا که انتظار می‌رفت برخی در فضای بیرون بازار خیابان شهید بهشتی بساط پهن کنند با همکاری نیروی انتظامی این موضوع مدیریت شد.

وی بیان کرد: برابر دستورالعمل اعلام شده برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا روزبازارها و بازارمحله‌ها هر روز ضدعفونی می‌شوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هم روز گذشته اعلام کرد: خوشبختانه تاکنون هیچ مورد ابتلا به کرونا در استان خراسان جنوبی مشاهده نشده اما به معنای ایمن بودن در مقابل این ویروس نیست.

محمد دهقانی فیروزآبادی افزود: افرادی که دچار علائمی شبیه بیماری آنفلوآنزا هستند حتی‌الامکان سعی کنند به منظور جلوگیری از ابتلای سایرین و هم به منظور بهبود سریع‌تر، از منزل خارج نشوند.

این بیماری اگرچه واکسن و درمان خاصی ندارد اما قابل پیشگیری است و به‌ راحتی و با راهکارهای ساده می‌توان از شیوع و ابتلا به این کرونا جلوگیری کرد؛ مردم باید از تردد و تماس‌های غیرضروری و حضور در اجتماعات پرهیز کنند، فاصله منطقی را با همه افراد (یک متر) رعایت کرده و روبوسی و دست دادن‌ را کنار بگذارند.

شستن مداوم دست‌ها با مایع دستشویی یا ضدعفونی کننده یکی از بهترین راهکارها برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا است.

به گزارش ایرنا، بیماری جدید کرونا با نام «کووید-۱۹» از اوایل ماه دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هوبی چین شیوع یافت و تاکنون ۷۵ هزار نفر را در این کشور مبتلا کرده و جان ۲ هزار و ۲۳۳ نفر را گرفته است. ایران بعد از چین دومین آمار فوتی کرونا در جهان را دارد.

بر اساس آخرین آمار رسمی کرونا در ایران تاکنون ۲۰ استان درگیر این ویروس شده و شمار مبتلایان ۱۴۱ نفر است که از این تعداد ۲۲ نفر فوت شده و ۵۴ نفر هم بهبود یافته‌اند.