امام جمعه موقت بیرجند گفت: دستاوردهای نظام و واقعیت‌هایی که در غرب وجود دارد و ما از آن بی خبریم باید در جهاد تبیین مورد توجه قرار گیرد.

حجت‌الاسلام محسن مشرفی در خطبه‌های نماز جمعه بیرجند که در مسجد جامع مصلی المهدی (عج) اقامه شد افزود: مقایسه ایران با دیگر کشورهای مطرح جهان نشان می‌دهد که از آورده‌های نظام جمهوری اسلامی در همه حوزه‌ها نمی‌توان چشم‌پوشی کرد اما دشمن واقعیت‌ها را تحریف می‌کند.

وی گفت: همین مساله قاچاق سوخت در کشور نشان می‌دهد که وضعیت رفاه مردم از نظر دسترسی به سوخت چگونه است لذا آسیب‌های فرهنگی ناشی از این است که تببین درستی از دستاوردها و داشته‌های خود نداشته‌ایم.

خطیب جمعه بیرجند با اشاره به توسعه روابط خارجی کشور عنوان کرد: سفر رئیس جمهور به چند کشور آمریکای لاتین که حیاط خلوت آمریکا بوده، دستاوردهای خوبی داشته و ۳۵ سند همکاری امضا شده که لازم است به خوبی تبیین شود.

وی با اشاره به مناسبت‌های پیش رو از جمله هفته قوه قضاییه و هفته “بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی” افزود: جنایات‌های بزرگ جبهه استکبار به خصوص آمریکا را همه می‌دانند اما باید دانست که چگونه این دشمن را معرفی کنیم.

حجت‌الاسلام مشرفی گفت: در شرایط کنونی جامعه که ارزش‌های دینی و فرهنگی کشور هدف تهاجم قرار گرفته، دشمن‌شناسی مهمترین موضوعی است که باید به خوبی به آن پرداخته شود تا دچار خسارت نشویم.

وی اظهار کرد: پایه و اساس ایمان بر معرفت بنا شده و معرفت چهار لایه دارد که شامل خداشناسی، خودشناسی، تکلیف‌شناسی و دشمن‌شناسی است.

امام جمعه موقت بیرجند افزود: دشمن‌شناسی از اهمیت زیادی برخوردار است لذا انسان باید عواملی که راهزن مسیر سعادت هستند را به خوبی بشناسد.

وی با بیان اینکه تجاوز به حقوق دیگران انواع و اقسام دارد که گاهی سهوی و گاهی به قصد ضربه زدن است گفت: عداوت و دشمنی گاهی درونی و گاهی بیرونی است و بدترین دشمن برای انسان نفس وجودی محسوب می‌شود.

حجت‌الاسلام مشرفی اظهار کرد: برخی دشمنی‌ها مخفیانه و مرموزانه بوده لذا مقابله با دشمن پنهان، سخت است از همین رو شناخت دقیق شیوه‌های دشمن اهمیت دارد، برخی دشمنان به اسم حقوق بشر از هیچ جنایتی فروگذار نمی‌کنند و در شرایط کنونی دنبال این هستند که به اسم آزادی ولی آزادی حقیقی را از زنان و دختران ما بگیرند.

وی گفت: از همین رو مشاهده می‌کنیم برخی افراد علیرغم اینکه زندگی آرامی دارند از همین روش‌های دشمن، ضربه می‌خورند و شاهد طلاق‌هایی هستیم که با اسم آزادی شروع شده است.

خطیب جمعه بیرجند افزود: دشمن با روش‌های مخالف کشورها را تسخیر می‌کند لذا برای مقابله با این دشمنان مکار و حیله‌گر باید از قوای علمی، معرفتی، فرهنگی و اقتصادی بهره بگیریم.

وی تاکید کرد: باید برای فراهم کردن این نیروها مقابل دشمن تلاش کنیم و در زمینه تکلیف‌شناسی آموزش‌های لازم برای یک زندگی در مسیر سعادت کسب شود که در این راه والدین تکلیف سنگینی به دوش دارند.

حجت‌الاسلام مشرفی گفت: نظام آموزش و پرورش، دانشگاه و حوزه علمیه پوشش کاملی برای این موضوع دارند ولی بهره‌برداری از معرفت‌آموزی کامل نیست به طوری که در مقابل دشمنی‌ها بیمه شویم.

وی افزود: برای معرفت‌افزایی در جامعه باید تلاش ویژه کرد و از ظرفیت‌های موجود در عرصه‌های فرهنگی بهره گرفته شود.

امام جمعه موقت بیرجند گفت: رزمایشی برای جبران برخی کاستی‌های معرفتی و فرهنگی با کمک دستگاه‌های فرهنگی در راستای غنی‌سازی اوقات فراغت آغاز شده که انتظار است خانواده‌ها برای تربیت فرزندان از این فرصت استفاده کنند.