رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی با اشاره به ابلاغ ۱۸ هزار میلیارد ریال اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به استان در سال جاری گفت: ۴۴.۶ درصد اعتبارات تاکنون تخصیص یافته است و این میزان در روزهای پایانی سال افزایش می‌یابد.

 حمید جهانشاهی در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان که به ریاست استاندار خراسان جنوبی برگزار شد افزود: از محل اعتبارات هزینه‌ای هم تاکنون ۹ هزار و ۲۳۰ میلیارد ریال به استان ابلاغ شده که ۹۷.۲ درصد اعتبارات این بخش تخصیص یافته است.

وی بیان کرد: همچنین ۲۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبارات ملی برای استان ابلاغ شده که تاکنون تخصیص اعتبارات ملی پایین است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی از تحقق درآمدهای استان در سال ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: در ۱۱ ماه امسال کل درآمد در نظر گرفته شده برای استان یعنی ۱۸ هزار و ۵۷۰ میلیارد ریال محقق شد و جذب اعتبارات مازاد بر درآمد برای استان پیگیری شده‌ است.

تاکید بر جذب هشت هزار میلیارد ریال اعتبارات تملک دارایی‌

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: در زمان حاضر هشت هزار میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در حساب دستگاه‌های اجرایی استان است که باید سریعتر جذب کنند.

مرتضی ذاکریان ادامه داد: تاکنون ۱۱ هزار و ۳۶۰ میلیارد ریال از محل بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۱ به استان تخصیص یافته که از مجموع اعتبار تخصیصی هفت هزار و ۲۶۰ میلیارد ریال نقدی و چهار هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال از محل اسناد خزانه بوده است.

وی گفت: ۲۰ هزار و ۴۳۰ میلیارد ریال طرح در کارگروه مربوطه تصویب شد که چهار هزار و ۷۷۰ میلیارد ریال به ۴۷۷ طرح پرداخت شده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی با بیان اینکه میانگین جذب اعتبارات تبصره ۱۸ سال ۱۴۰۱ در استان ۴۲ درصد بوده است افزود: خراسان جنوبی از لحاظ طرح مصوب رتبه هفتم کشوری و از لحاظ پرداخت تسهیلات رتبه نهم کشور را کسب کرده است.

رشد ۶۹ درصدی هزینه‌کرد مالیات برای شهرداری‌ها و دهیاری‌ها

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی نیز گفت: در ۱۱ ماه سال جاری از محل مالیات و عوارض وصول شده، مبلغ ۲ هزار و ۴۴۰ میلیارد ریال به حساب شهرداری‌های استان واریز شده است.

علی کریمدادی افزود: در این مدت مبلغ هزار و ۳۲۰ میلیارد ریال از محل درآمدهای مالیاتی استان به حساب دهیاری‌ها واریز شده است.

وی با اشاره به اینکه روستاهای فاقد دهیاری نیز از درآمدهای حاصل از اخذ مالیات بهره‌مند می‌شوند، گفت: ۱۴۴ میلیارد ریال به حساب روستاهای فاقد دهیاری و مبلغ ۴۳۴ میلیارد ریال به حساب مناطق عشایری استان واریز شد.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی اظهار کرد: مجموع واریزی‌ به حساب شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، مناطق فاقد دهیاری و عشایری ز محل درآمدهای مالیاتی استان طی ۱۱ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۹ درصد رشد داشته است.

وی افزود: همچنین در این مدت مبلغ ۱۵۴ میلیارد ریال برای توسعه ورزش مدارس، ورزش همگانی، ورزش روستایی و عشایری، ورزش بانوان و زیرساخت‌های ورزش به‌ ویژه در حوزه جانبازان و معلولان به حساب دستگاه‌های مربوطه واریز شده است.

کریمدادی عنوان کرد: در سال جاری بالغ بر هزار و ۶۳۰ میلیارد ریال به عنوان مالیات سلامت به حساب بهداشت و درمان واریز شده است.

گزارش نهایی وضعیت اعتبارات موضوع بند (ب) تبصره (۱۱) قانون بودجه سال ۱۴۰۲، بررسی و تصویب مصوبات کارگروه زیربنایی توسعه روستایی عشایری شهری و آمایش سرزمین و محیط زیست، بررسی و تصویب مصوبات کارگروه، اقتصادی اشتغال و سرمایه گذاری، بررسی تصویب هشت پروژه مسئولیت اجتماعی شرکت ملی نفت ایران دور دوم سفر رئیس جمهور به استان و گزارش آخرین وضعیت اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان در سال جاری از دستور کارها این جلسه بود.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور