معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی گفت: به منظور اجرای شایسته قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، دستگاه‌های اجرایی پای کار هستند.

محمدرضا طالبی،  در کارگروه تخصصی برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی خانواده و جمعیت اظهار کرد:  قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت اگر چه دیر اما ابلاغ شده و در راستای اجرای شایسته آن دستگاه‌های اجرایی پای کار هستند تا قوانین مرتبط با آن به درستی عملیاتی شود.

، وی با اظهار امیدواری از اینکه این قانون بتواند در کوتاه مدت  تأثیرات مثبت خود را بر جای بگذارد، تصریح کرد: بر اساس تصویب نامه هیئت وزیران و ابلاغ معاون  وزیر مسکن به استان‌ها باید از تبصره‌های قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به نفع مردم استفاده شود.

طالبی ادامه داد: دلایل اجرا نشدن بیمه تکمیلی و  موضوعات مرتبط به آن  باید در قرارگاه خانواده و جوانی جمعیت مورد بررسی قرار گیرد.

وی با تأکید بر اینکه برخی از آسیب‌های موجود در موضوعات فرهنگی به دلیل کم توجهی به نسل جوان پدیدار شده است، یادآور شد: برای مرتفع کردن این آسیب‌ها لازم است در همه سطوح کار فرهنگی صورت گیرد.

معاون سیاسی استاندار از نقش رسانه‌ها در زمینه تبیین قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت گفت و خاطرنشان کرد: صدا و سیما باید با بهره گیری از ظرفیت صاحبنظران این عرصه به تولید برنامه‌های اقناعی اقدام کند؛ از طرفی استفاده از افراد غیر متخصص در تولید برنامه‌ها و محتواهای مرتبط بر شبهات مردم می‌افزاید.

به گفته وی؛ در خصوص اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت لازم است جلسه ای با حضور نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی برگزار شود تا موارد احصا شده از آسیب شناسی‌ها در خصوص این قانون به اطلاع آنان برسد تا از طریق آنان اصلاحات لازم بر روی این قانون صورت گیرد چراکه مصوبات و ابلاغیه‌ها همواره به روش‌های مختلف قابل تحلیل و تفسیر  است.

براساس اطلاعات مطرح شده در این جلسه، در بحث عملکرد در حوزه جمعیت، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در رتبه سوم کشور قرار دارد. بر اساس مصوبات جلسه گذشته کارگروه تخصصی برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی خانواده و جمعیت، با اقدام دانشگاه علوم پزشکی در حال حاضر متخصص زنان به صورت ۵ روز در هفته در شهرستان زیرکوه حضور دارد.

همچنین مطرح شد که اعتبار مراکز ناباروری در سطح شهرستان های فردوس و طبس جذب شده است. در بحث تسهیل ارائه خدمات در مراکز درمانی دولتی برای مادران باردار، انجام سونوگرافی برای مادران بی بضاعت و کم بضاعت که از طریق خانه‌های بهداشت معرفی می‌شوند، رایگان است.

نوشته و خبرنگار : دکتر  ا . زارعی دبیر سرویس پزشکی و سلامت و ا حسن پور