همزمان با سفر رییس سازمان برنامه و بودجه به خراسان جنوبی ۱۲ ایستگاه فرستنده دیجیتال در این استان مرزی افتتاح شد.

آیین افتتاح همزمان این ۱۲ ایستگاه عصر پنجشنبه در ادامه سفر یک روزه «محمدباقر نوبخت» و با حضور استاندار خراسان جنوبی و جمعی از مسوولان در روستای سرند شهرستان بشرویه برگزار شد.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه این آیین گفت: تلاش می‌کنیم با تقویت زیرساخت‌های شبکه‌های آموزشی در هر شرایطی از این فرصت در چارچوب دولت الکترونیک بهره ببریم.

نوبخت در جمع خبرنگاران با تاکید بر تقویت زیرساخت‌های شبکه‌های دیجیتال اظهار داشت: با توجه به اینکه در این مدت به دلیل شیوع کرونا، مدارس و کلاس‌های دانشگاه‌ها برگزار نشد، اگر هم‌افزایی وجود نداشت لطمه و فاصله درسی ایجاد می‌شد.

وی افزود: صدا و سیما به نحو شایسته در این مدت این خلا را پر کرد اگرچه با وضع مطلوب فاصله داریم.

مدیرکل صدا و سیمای خراسان جنوبی هم گفت: ۱۲ ایستگاه دیجیتال که در چهار شهرستان استان به بهره‌برداری رسید، ۱۸ روستا را پوشش می‌دهد.

علیرضا آینه‌دار افزود: خراسان جنوبی با ۱۵۱ هزار کیلومتر مربع وسعت به عنوان یکی از پهناورترین و کم‌تراکم‌ترین استان‌های کشور مطرح بوده و به همین جهت در برخی شاخص‌ها محرومیت دوچندان دارد.

وی گفت: ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برای احداث این ایستگاه‌های دیجیتال از محل اعتبارات صدا و سیما و استانداری خراسان جنوبی هزینه شده است.

وی با بیان اینکه پوشش دیجیتال شبکه‌های تلویزیونی فرصت مناسبی برای رفع محرومیت‌ها از طریق معرفی ظرفیت‌های فرهنگی و تاریخی مناطق روستایی است افزود: تقویت و راه‌اندازی فرستنده‌های دیجیتال در روستاها به عنوان یکی از اساسی‌ترین نیازهای جامعه روستایی امروز و در نتیجه از مهمترین اولویت‌های استان در جهت کمک به توسعه و پیشرفت استان است.

مدیرکل صدا و سیمای خراسان جنوبی گفت: در همین راستا آذرماه سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای بین استانداری خراسان جنوبی و سازمان صدا و سیما با حضور معاون توسعه و فناوری رسانه ملی به منظور تامین اعتبار زیرساخت‌های موردنیاز ایستگاه‌های دیجیتال و تخصیص تجهیزات فرستنده منعقد شد.

وی عنوان کرد: تا قبل از انعقاد این تفاهم‌نامه ضریب نفوذ مراکز دیجیتال در استان کمتر از ۹۰ درصد بود و سال گذشته احداث ۸۳ ایستگاه دیجیتال در مناطق روستایی در دستور کار مسوولان استان قرار گرفت.

آینه‌دار گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد ۳۹ ایستگاه دیجیتال روستایی به بهره‌برداری رسیده و در حال حاضر عملیات اجرایی ۴۴ ایستگاه دیجیتال روستایی دیگر با همکاری و مشارکت صدا و سیما و نهادهای
انقلابی و نیز جلب مشارکت اهالی و دهیاری ها در دست اجرا است.

وی افزود: با اجرای کامل این ایستگاه‌ها تا شهریور امسال ضریب بهره‌مندی مردم از پوشش شبکه‌های دیجیتال در سطح استان به میانگین کشوری ارتقا خواهد یافت.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه که صبح امروز (پنجشنبه) وارد خراسان جنوبی در شهرستان طبس شد، پس از امضای تفاهم‌نامه‌های اشتغالزایی و جهش تولید، چند طرح عمرانی و زیربنایی از جمله ۵ هزار واحد مسکونی روستایی را در این استان افتتاح و کلنگ‌زنی کرد.

این پروژه‌ها در سطح استان خراسان جنوبی پراکنده هستند اما بخش عمده آنها در ۲ شهرستان طبس و بشرویه قرار دارند، به همین دلیل معاون رییس جمهوری امروز از طریق فرودگاه طبس وارد استان شد تا در مراسم افتتاح و کلنگ‌زنی همزمان پروژه‌ها حضور داشته باشد.