کارخانه کک طبس از آغاز امسال ۵۰۰ میلیارد تومان کک متالورژیکی تولید کرده است.

درآمد ۵۰۰ میلیارد تومانی تولید کک در طبس رئیس صنعت، معدن وتجارت طبس گفت: از آغاز امسال، بیش از ۷۰ هزار تن کک متالورژیکی با فرآوری کنسانتره زغالسنگ در کارخانه کک طبس تولید شده است.زارع نیا افزود: تولیدات این کارخانه به استان‌های اصفهان، یزد و کرمان برای استفاده در صنایع فولادی سازی ارسال می‌شود و بخشی از آن هم که در صنایع ایران استفاده نمی‌شود به پاکستان صادر می‌شود.

زارع نیا با بیان اینکه کارخانه کک طبس یکی از بزرگترین کارخانه‌های کک متابلوژیکی با تکنولوژی بازیافت حرارتی است گفت: مجموعه کک سازی طبس با برنامه ریزی‌های صورت گرفته به دنبال تولید ۳۰۰ هزار تن کک است تا بتواند نیاز داخلی را تامین کند.

مدیرعامل شرکت کک طبس نیز گفت: علی رغم ذخایر بسیاری از زغال سنگ که در اختیار داریم، اما وارد کننده کک و گا‌ها هم زغال سنگ هستیم، اما شرکتی مانند  شرکت کک طبس می‌تواند با حداکثر ظرفیت کار کردن، این خلا را جبران کند تا ارز کمتری خارج شود.

نصیری افزود: شرکت کک طبس حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار تن کک در سال تولید می‌کند که رسیدن به ظرفیت  ۳۰۰ هزار تن کک سازی، بخشی از این واردات را جبران می‌کند.

وی با اشاره به اینکه، برای رسیدن به استاندارد بالایی از کک، نیازمند واردات بخشی از زغال سنگ هستیم گفت: به غیر از ذوب آهن، سایر بخش‌ها با مصرف کک تولید داخل مشکل ندارند و تنها برای صنایع ذوب آهن باید کک خالصتری استفاده کرد که نیازمند واردات کک یا زغالسنگ با کیفیت بالاتر است.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور