معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی گفت: بافندگان فرش تحت حمایت کمیته امداد خراسان جنوبی در سه ماه نخست امسال ۲ میلیارد ریال از محل فروش فرش‌های دستباف خود درآمد کسب کرده‌اند.

سید رضا حسینی روز سه‌شنبه اظهار داشت: کارهای خانگی به عنوان یکی از راهکارهای ایجاد اشتغال و درآمد محسوب می‌شود و در حال حاضر سه هزار و ۱۰۰ بافنده فرش استان زیر پوشش این نهاد قرار دارند که در ۲ هزار و ۵۲ کارگاه خانگی و ۱۴ کارگاه تجمیعی مشغول فعالیت هستند.

وی افزود: از ابتدای سال جاری ۱۳۳ مترمربع فرش توسط مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان بافته شده و این فرش‌های دستباف‌ ۲ میلیارد ریال آورده ریالی داشته است.

وی بیان کرد: طی سال گذشته نیز ۲ هزار و ۵۵۰ مترمربع فرش توسط مددجویان این نهاد بافته شد و ارزش ریالی این فرش‌ها بیش از سه میلیارد تومان بوده که عاید مددجویان شده است.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد خراسان جنوبی مهمترین نقوش بافته شده توسط مددجویان را ریزماهی، خشتی، نایین و بوته جقه معرفی کرد و گفت: سالانه مددجویان استان بیش از چهار هزار مترمربع فرش را می‌بافند که برای فروش به تهران ارسال می‌شود.

وی با اشاره به صادرات ۹۰ درصدی فرش دستباف مددجویان امداد اظهار داشت: همه تولیدات فرش به صورت تضمینی و با قیمت روز در بازارهای داخل و خارج از کشور به فروش می‌رسد.

حسینی تصریح کرد: این نهاد با شناسایی طرح‌های روز و مورد نیاز بازار، تامین مواد اولیه مرغوب و مناسب، نظارت بر اجرای طرح‌های قالیبافی مددجویان و فروش فرش‌های تولیدی آنها تلاش می‌کند تا بیشترین سود نصیب مددجویان بافنده تحت حمایت شود.

درآمد ۱۳ میلیارد تومانی مراکز نیکوکاری خراسان جنوبی

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی هم از درآمد ۱۳ میلیارد تومانی مراکز نیکوکاری استان در سه ماه ابتدای سال جاری خبر داد.

احمد رفیعی گفت: تاکنون ۶۷ مرکز نیکوکاری در این استان با هدف مشارکت خیران و نیکوکاران در خدمت‌رسانی به اقشار نیازمند راه‌اندازی شده است.

وی با اشاره به فعالیت مراکز نیکوکاری در استان افزود: از ابتدای سال جاری ۱۳ میلیارد تومان به صورت نقدی و غیرنقدی در مراکز نیکوکاری استان جمع‌آوری‌ و با همکاری مراکز نیکوکاری ‌بین نیازمندان توزیع شده است.

وی با بیان اینکه ۷۴ هزار عدد مواد شوینده و ماده ضد عفونی برای مقابله با کرونا توزیع شده است گفت: در این مدت پنج هزار بسته غذایی در قالب رزمایش کمک مومنانه توسط مراکز نیکوکاری بین نیازمندان توزیع شده است.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد خراسان جنوبی عنوان کرد: همچنین ۷۸ هزار ماسک و ۱۶ هزار دستکش توسط مراکز نیکوکاری استان بین خانواده‌های محروم در مناطق مختلف توزیع شده است.

وی با اشاره به اینکه در ماه مبارک رمضان نیز ۱۹ هزار و ۳۷۵ سبد غذایی و ۱۷۵ هزار و ۱۳۹ پرس غذای گرم بین خانواده‌های نیازمند توزیع شد گفت: از ۱۳ میلیارد تومان درآمد مراکز نیکوکاری از ابتدای امسال تاکنون مبلغ ۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان مربوط به ماه رمضان است.

رفیعی به برگزاری طرح اکرام ایتام و فرزندان محسنین در استان اشاره کرد و گفت: ۲۴۷ حامی جدید توسط مراکز نیکوکاری خراسان جنوبی از ابتدای امسال تاکنون برای حمایت از ۲۳۳ یتیم و فرزند محسنین جذب شده است.

وی افزود: مراکز نیکوکاری با هدف شناسایی خیران و نیازمندان واقعی محلات و ارائه خدمت به نیازمندان از طریق کمک‌های مردمی در محل سکونت آنان و گسترش ارتباطات بین مردم در محله‌ها آغاز به کار کردند تا امکان فعالیت داوطلبانه مردمی برای خدمت‌رسانی به نیازمندان فراهم شود.

وی تصریح کرد: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته‌ شده تا پایان سال جاری تعداد این مراکز به بیش از ۸۰ مرکز نیکوکاری در مساجد و محلات افزایش خواهد یافت.