#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

خوابگاه دخترانه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در دانشگاه بیرجند با حضور ویدئو کنفرانسی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) به بهره‌برداری رسید.

 این پروژه با هزینه‌کرد ۳۹۰ میلیارد ریال به همت بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) امروز سه‌شنبه با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان‌جنوبی و جمعی از مسئولان استان در دانشگاه بیرجند افتتاح شد.

عملیات اجرایی این پروژه سال ۱۳۹۵ با زیربنای پنج هزار و ۲۰۰ مترمربع و ظرفیت ۲۲۰ نفر آغاز شده است.

آیین تحویل سه خوابگاه دانشجویی دخترانه بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در دانشگاه های بیرجند، اراک و بجنورد به صورت ویدئو کنفرانس با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) برگزار شد.

رئیس دانشگاه بیرجند در این آیین با گرامیداشت یاد و خاطره شهید چمران، سردار شهید قاسم سلیمانی و حضرت امام خمینی (ره) گفت: یکی از بزرگترین چالش های پیش روی دانشگاه‌ها  کمبود خوابگاه‌ها است.

احمد لامعی افزود: دانشگاه بیرجند در خراسان‌جنوبی به عنوان مهد اندیشه، علم و دین، مغز تپنده استان محسوب شده و بیش از ۴۰ هزار دانشجو در دانشگاه‌های استان خراسان جنوبی مشغول تحصیل هستند.

وی بیان کرد: از این تعداد ۱۵ هزار نفر در دانشگاه‌های دولتی هستند که ۱۱ هزار و ۷۰۷ نفر آنان در دانشگاه بیرجند تحصیل می‌کنند.

رئیس دانشگاه بیرجند اظهار داشت: در پردیس شوکت‌آباد چهار بلوک خوابگاهی برای برادران و چهار بلوک برای خواهران در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر هزار و ۲۰۹ نفر در خوابگاه‌های مجردی، ۶۰۰ نفر در خوابگاه های ابوذر و توحید بیرجند و همین میزان در خوابگاه امیرآباد ساکن هستند.

لامعی با اشاره به وجود دو بلوک خوابگاهی برای متاهلین عنوان کرد: هزار و ۷۶۰ دانشجو متاهل هستند که فقط ۲۰ نفر صاحب مسکن هستند.

وی با اشاره به ثبت‌نام ۹۰۰ نفر دانشجوی بین‌الملل در دانشگاه بیرجند یادآورد شد: اکنون ۶۰۰ نفر در دانشگاه بیرجند مشغول تحصیل هستند که ۱۰۵ نفر در خوابگاه سکونت دارند و ۱۳۶ خوابگاه متاهل افغانستانی متقاضی خوابگاه هستند.

رئیس دانشگاه بیرجند نبود یا کمبود خوابگاه را یکی از مشکلات اصلی دانشگاه‌های استان اعلام کرد و افزود: باید تدبیر ویژه‌ای در این خصوص اندیشیده شود زیرا همه دانشگاه‌ها اعم از خصوصی و دولتی مشکل خوابگاه دارند.

وی بیان کرد: سال آینده حداقل ۵۰۰ دانشجوی افغانستانی پذیرش خواهیم کرد و در زمینه خوابگاه متاهلین با مشکل مواجه خواهیم بود.

لامعی تاکید کرد: بزرگترین پروژه خیرساز استان توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ره) رقم خورده و امیدواریم دانشگاه بیرجند را دریابید و قول یک خوابگاه دیگر را در دانشگاه بدهید.

وی ادامه داد: احداث یا نوسازی خوابگاه ها در استان باید مدنظر قرار گیرد، همچنین در زمینه تجهیزات مشکل داریم و خواستار مساعدت بیشتر هستیم.